Гарбине Мугуруса е втората финалистка на Australian Open. Непоставената испанка победи третата в схемата Симона Халеп със 7-6(8) 7-5 във втория полуфинал, след като София Кенин хвърли бомбата по-рано днес и елиминира световната номер 1 Ашли Барти.

Бившата №1 се класира за четвъртия си финал на турнир от Големия шлем. Гарбине има два такива спечелени на Ролан Гарос и на Уимбълдън, както и един загубен в All England Club през 2015 г. Мугуруса, която започна турнира като 32-а в световната ранглиста, ще се изкачи минимум до 16-ата позиция след края на надпреварата в Мелбърн.

Снимка 464126

В хода на мача с румънката тя записа 39 уинъра спрямо 20 на съперничката, а честото излизане на мрежата носеше доста успехи.

Мугуруса проби първа в мача като стигна до 5:3, но Халеп успя с много силна игра в този момент да се върне в сета и дори имаше два сетбола при 6:5. Все пак се стигна до тайбрек, в който при 6:4 испанката пропусна два сетбола, в последствие Халеп още два пъти бе само на точка от успеха, за да се стигне до 10:8 за №32 в света след над час игра.

Вторият сет също бе доста драматичен като Халеп на два пъти водеше с пробив и сервира за изравняване при 5:4. Оттам насетне обаче съперничката ѝ взе следващите три гейма и така си осигури място на големия финал

"Ден след ден, мач след мач, увереността ми се повиши. Развълнувана съм да играя финал. Опитвах се да не мисля върху това дали изоставам, по-скоро да дам всичко от себе си във всяка точка. Симона е невероятен боец, мачът беше тежък, но сега ще се опитам да се възстановя за финала в събота" - сподели победителката след успеха.

София Кенин разплака Австралия, след като отстрани на полуфиналите номер 1 в света Ашли Барти!

Американката победи Барти със 7-6(6), 7-5