Пет българки изиграха срещите си от първия кръг на квалификациите на Откритото първенство на Австралия по тенис, но единствено Виктория Томова продължава напред. Тя успя да се наложи над Ивана Йорович от Сърбия с 6:3, 7:5 след час и 41 минути игра. За Вики това беше първа победа за годината и тя ѝ осигури 20 точки за световната ранглиста.

Томова можеше да се изправи срещу Изабелла Шиникова във втория кръг на пресявките, но българският сблъсък няма да се състои, тъй като Шиникова отстъпи с 3:6, 3:6 на Кироко Куата от Япония. От самото начало японката доминираше и не остави много шансове на Изабелла, като я победи за малко повече от час.

Елица Костова, която бе поставена под номер 16 в квалификациите, отстъпи на Вера Лапко от Беларус с 1:6, 7:5, 6:8 след битка, продължила 2 часа и 31 минути. След слаб първи сет, българката доминираше във втория и успя да стигне до победата със 7:5. В третия сет Костова изоставаше с 1:4 и с 3:5 и след като спаси два мачбола го вкара в тайбрек. В него обаче Лапко стигна до няколко печеливши удара в точния момент и до крайния успех с 8:6. Това е трета поредна загуба за втората ни ракета в турнирите на австралийска земя, а единствената ѝ победа дойде в българското дерби с Виктория Томова в Бризбън.

Сесил Каратанчева също напусна надпреварата. Тя отпадна след загуба от Ана Блинкова с 3:6, 2:6. Шест от деветте гейма в първия сет бяха пробиви, като Каратанчева удари първа и поведе с 2:0, но нататък рускинята доминираше и обърна до 6:3. Равенството във втория сет се задържа до 2:2 гейма, след което Блинкова наниза 4 поредни гейма и грабна победата.

Тежка загуба допусна и Александрина Найденова. Тя отпадна от от 23-ата поставена в предварителната схема Су Жеонг Жанг от Република Корея с 1:6, 1:6. Мачът продължи по-малко от час игра.