Новак Джокович спечели Australian Open. Сърбинът победи на финала  Данийл Медведев с 3:0 сета - 7:5, 6:2, 6:2.

Това е и трета поредна титла за Ноле и 18-а титла общо от Шлема. Сърбинът продължава без поражение през 2021 година, а Медведев губи своя втори финал от Шлема, след като в единствения си финал на US Open загуби в пет сета от Надал.

Четвъртият поставен в схемата Медведев се намираше в невероятна серия от 20 поредни победи в Тура, включително и 12 поредни успеха срещу тенисисти от топ 10, като в този период бе записал победи над всички играчи от първата десетка освен Роджър Федерер. Днес обаче Джокович показа, че е кралят на Мелбърн и категорично надигра съперника си, за да стане шампион в Австралия за рекорден девети път.

Снимка 519679

Източник: EPA/БГНЕС

Сръбският тенисист започна ударно двубоя и проби в началото за преднина от 3-0, но след това Медведев намери играта си и изравни. Двамата тенисисти взимаха подаванията си до 6-5 в полза на Джокович, когато водачът в ранглистата взе подаването на съперника си, а с това и първия сет.

Категоричен триумф за Наоми Осака в Австралия

Това е и седма титла от 10 финала в Тура за Осака

Руснакът проби още на старта на втората част, но след това Джокович доминираше тотално на корта и взе шест от следващите седем гейма, за да се доближи на един сет от победата. В третата част сърбинът отново направи ранен пробив и след това не изпусна преднината си, затваряйки мача с нов пробив след час и 53 минути игра, съобщава БГНЕС.

Джокович завърши двубоя с 3 аса, 20 печеливши удара и едва 17 непредизвикани грешки, като той успя да вземе подаването на съперника си цели 7 пъти от 11 опита. От своя страна Медведев записа 24 уинъра срещу 30 непредизвикани грешки и спечели едва 32 процента от точките си на втори сервис.

По този начин Джокович спечели титлата в Мелбърн за трети пореден път, като прави това за втори път в кариерата си. Сърбинът вече има общо 18 титли от Големия шлем, с което се доближи на две от рекордьорите Роджър Федерер и Рафаел Надал, които имат по 20.

С успеха си в Австралия Джокович спечели 2,15 милиона щатски долара, а като допълнение той си подсигури оставане на върха на ранглистата до 8 март, което значи, че ще подобри рекорда на Федерер за най-много седмици като номер 1 в света.

Данийл Медведев ще получи 1,18 милиона и от утре ще се изкачи на рекордното в кариерата си трето място в световната ранглиста.