Рафаел Надал се класира за първи път в кариерата си на финал на Australian Open. Световният номер 1 спечели изключително трудно полуфинала срещу своя сънародник Фернандо Вердаско с 3:2 сета, като в отделните части резултатът бе 6-7 (4), 6-4, 7-6 (3), 6-7 (1), 6-4, а мачът продължи повече от 5 часа.

Двубоят на централния корт "Род Лейвър Арина" бе истински спектакъл, като и двамата опоненти заслужаваха да играят мач за титлата. В крайна сметка Надал се класира за финал, въпреки 95-е печеливши удара на Вердаско.

Светояният номер 1 ще спори за отличието с Роджър Федерер, който вчера победи далеч по-лесно Анди Родик в три сета.

Първият сет бе изключително равностоен, като двамата състезатели показаха стабилна игра при сервис и не допуснах пробиви. Логично изходът от първата част се реши след тайбрек, който бе спечелен от Вердаско със 7-4 точки. Рафа първи стигна до мини-пробив, но след това нямаше късмет и след злощастна намеса на мрежата и уникално изпълнение на Вердаско, световният номер 14 поведе в резултата.

Вторият сет се развиваше по идентичен начин, като Надал започна да притиска значително серсиса на Вердаско. Все пак роденият в Майорка тенисист стигна до заветния пробив в най-подходящия момент - при 5-4 гейма в негова полза.

Третият сет бе изпълнен с драматични моменти. Надал сервиса първи и поведе с 1:0 гейма. Последва пробив за Рафа, който удвои аванса си. Надал обаче не успя да затвърди пробива си и допусна изравняване на резултата.

Сценарият се повтори по идентичен начин при резултат 3:2 гейма в полза на Надал. Световният номер 1 проби и поведе с 4:2, но веднага Вердаско върна жеста и изравни резултата - 4:4 гейма. Тази част на мача също влезе в тайбрек, където Надал бе безпогрешен и поведе с 2:1 сета.

Третият сет започна без пробиви, но няколкочасовата битка започна да оказва влияние върху физическото състояние на Вердаско. В средата на сета Фернандо повика физиотеравет, след като почувства болки в левия крак. След като се върна на корта обаче Вердаско продължи с отличното си представяне.

Четвъртият сет също се реши с тайбрек, който бе спечелен по повече от категоричен начин от Вердаско със 7-1 точки.

В решителния пети сет Надал осъществи пробив в 12-ия гейм и с 6-4 си осигури място на финала.

Финалът на Australian Open между Роджър Федерер и Рафаел Надал е в неделя.

снимка 1: australianopen.com

снимки 2, 3: "Ройтерс"