Бившият водач в световната ранглиста по тенис Даниил Медведев даде само три гейма на американеца Маркос Хирон в мача помежду им от първия кръг на Откритото първенство на Австралия по тенис.

Руснакът, който през миналата година загуби в пет сета от испанеца Рафаел Надал на финала на турнира в Мелбърн, даде сериозна заявка, че и тази година ще се цели в титлата. Поставеният под номер 7 в схемата Медведев победи Хирон с 6:0, 6:1, 6:2 за час и 36 минути, като записа най-изразителния успех за деня в турнира при мъжете, както и най-убедителната победа в кариерата си в турнирите от Големия шлем.

Медведев имаше огромно превъзходство във всички компоненти от играта, като наниза девет аса срещу един на Хирон и спечели 78 процента от точките при негов първи сервис срещу само 46 процента за американеца. Освен той направи и 29 печеливши удара срещу само седем на съперника му.

Циципас с летящ старт в Мелбърн

Полуфиналистът от предишните две години на Australian Open надделя над Кентен Али с 6:3, 6:4, 7:6

Във втория кръг на турнира Медведев ще играе с представителя на домакините от Австралия Джон Милман, който победи с 6:7(8), 7:5, 6:7(2), 6:2, 6:3 шампиона от "София Оупън" Марк-Андре Хюслер от Австралия.

Напред в турнира продължава и поставеният под номер 6 Феликс Оже-Алиасим. В изцяло канадски сблъсък той победи Вашек Поспишил с 1:6, 7:6(4), 7:6(3), 6:3. Оже-Алиасим започна неубедително мача, като загуби първите пет гейма. Трудностите за него продължиха и във втория и третия сет, в които успяваше да направи ранен пробив, но Поспишил докарваше нещата до тайбрек.

Чак в четвъртия сет Оже-Алиасим имаше по-сериозно предимство и успя да затвори мача след 6:3. В следващия кръг канадецът ще играе със словака Алекс Молчан, който по-рано днес победи в пет сета бившия шампион в турнира Стан Вавринка от Швейцария.

Една от сериозните изненади на деня пък поднесе южноафриканецът Лойд Харис, който отстрани поставения под номер 19 в схемата Лоренцо Музети от Италия след 6:4, 6:1, 6:7(0), 2:6, 7:6 (10-4)

Харис направи 17 аса в мача и записа 55 печеливши удара срещу 7 аса и 47 "уинъра" за Музети, откъдето дойде и разликата между двамата.

Във втория кръг Харис ще има за съперник унгареца Мартон Фучович.