Водачката в основната схема при жените на Откритото първенство на Австралия по тенис Ига Швьонтек (Полша) приключи участието си, след като беше елиминирана от 22-годишната Елена Рибакина в два сета - 6:4, 6:4. Срещата продължи час и половина, а Рибакина за първи път в кариерата си ще играе на четвъртфинал в Мелбърн. Рибакина е родена в Москва, но играе за Кадзахстан от 2018-а година насам, когато тази бивша съветска република й направи финансова оферта срещу подпомагане на кариерата й.

В момента номер 25 в ранглистата на WTA, тя не бива да бъде подценявана след титлата си на Уимбълдън. И днес показа отличен сервис и много стабилна игра от крайната линия. Но тъй като миналия юли турнирът на Ол Ингланд Клъб не донесе точки на състезателите, то титлата на Рибакина реално не беше осребрена в ранглистата.

Тя вкара 6 аса и превъзхождаше 21-годишната полякина с 24-15 при уинърите. Но преди мача Швьонтек изглеждаше фаворитка и заради доминиращите си победи до този момент, като тя беше загубила едва 15 гейма в три мача. Но днес не показа най-доброто от себе си, от което се възползва съперничката й. Срещата започна с пробив на подаването на лидерката в класацията на WTA, която го върна за 2:2. Но последва още един пробив при 4:3, който определи и победителя в първия сет. Имаше сервиси на Рибакина със скорост 183 км/ч, както и опасни бекхенди, с които полякинята не се справи.

Във втория сет полската тенисистка изглеждаше точно като най-доброто от себе си и поведе с 3:0. Но пробивът, който направи в началото, беше върнат и резултатът продължи 3:3. След това почти безгрешната игра на Рибакина за 4:5 й позволи да измъкне частта от трети опит при третата точка за брейк, след което пък при свое подаване затвори мача на нула.

В следващия кръг казахстанката Рибакина ще се изправи срещу латвийката Елена Остапенко, която също показа здрави нерви и физическа мощ и елиминира Коко Гоф (САЩ) със 7:5, 6:3. За час и 34 минути 17-ата в схемата на турнира Остапенко показа завидна физическа форма. Тя се бори като хищник в дългия седми гейм, където спаси три брейк-бола, а след това проби и подаването на американката за 7:5. Остапенко беше безмилостна на финала на втория сет най-напред реализирала пробив за 5:3. А при своето подаване, пускайки силен форхенд надолу по линията, доведе нещата до мачпойнт. След това с диагонален форхенд-уинър не остави никакъв шанс на Гоф.