Томи Хаас постигна чудесна победа над Давид Налбандян в мач от четвъртия кръг на откритото първенство на Австралия. Герменецът се класира за четвъртфиналите, след като спечели с 4:6, 6:3, 6:2, 6:3 за 2 часа и половина и за първи път в своята кариера победи тенисист от топ 10 на турнир от Големия шлем.

Налбандян бе стигнал до тази фаза на турнира след две петсетови победи и бе очевидно по-отпаднал от своя противник. Хаас от друга страна нямаше загубен сет до този мач и кипеше от енергия. Въпреки че отстъпи в първия сет, той запази концентрацията си, и с много постоянство и добре конструирана игра стигна до крайния успех.

Поставеният под №5 в схемата Джеймс Блейк от Съединените щати приключи участието си в турнира, след като бе отстранен от №10 Фернандо Гонсалес от Чили. В мач, продължил два часа и шест минути №9 в световната ранглиста победи с 7:5, 6:4, 7:6.

Гонсалес реализира 18 точки директно от начален удар срещу 8 за съперника му. Блейк направи 34 непредизвикани грешки срещу 24 за чилийския тенисист. Гонсалес направи само една двойна грешка в мача срещу 6 за американеца.