Световният №1 Роджър Федерер започна по най-добрия начин участието си в първия за годината  турнир от Големия шлем – откритото първенство на Австралия.

Швейцарецът се наложи със 7:5; 6:0; 6:4 над германеца Бьорн Фау. Първият в света и оставен под №1  в схемата на турнира Федерер започна колебливо, като трудно намери темпото си на игра в началото на мача.

Фаворитът за спечелване на турнира все пак успя да измъкне първия сет, а във втория не даде на опонента си да вземе гейм. След 6:4 в третия сет, след час и 47 минути игра, Федерер затвори и мача, въпреки, че не успя да покаже цялата мощ в играта си, като в срещата постигна 7 аса, но допусна и сравнително много на брой непредизвикани грешки – 29.

Марди Фиш

Четвъртият в схемата Иван Любичич от Хърватия сензационно загуби още на старта. Той отстъпи на американеца Марди Фиш след 6:4, 6:7, 4:6, 4:6. Любичич започна мача отлично и до средата на втория сет бе пълен господар на корта.

След това Фиш се възползва от разсеяната на моменти игра на гологлавия хърватин и наложи своя стил. 42-ият в света американец приключи двубоя за 2,53 часа.

"Беше голям шанс за мен да играя с тенисист от неговата класа, за да покажа всичко, на което съм способен", призна след срещата Фиш, който бе дълго време извън корта заради операции на китката. В следващия кръг той ще срещне Никола Маю от Франция.

В последния мач за деня шампионът от 2005 г. Марат Сафин се промъкна през иглени уши преди да отстрани германеца Бенямин Бекер с 5:7, 7:6 (2), 3:6, 6:3, 6:4. В мач продължил повече от 3 часа руският талант си създаде сам редица трудности с Бекер, който накара Агаси да се раздели с тениса. Сафин заби 19 аса и направи 50 непредизвикани грешки.

Резултати на поставените в първия кръг при мъжете:

Роджър Федерер (Швейц) – Бьорн Фау (Гер) 7:5; 6:0; 6:4
Жо-Вилфрид Тсонга (Фр) – Анди Родик (САЩ) 7:6; 6:7; 3:6; 3:6
Филипо Воландри (Ита) – Ришар Гаске (Фр) 4:6; 4:6; 2:6
Марио Анчич (Хърв) – Го Соеда (Яп) 6:4; 6:3; 6:2
Зак Флайшмън (САЩ) – Агустин Калери (Арж) 7:5; 4:6; 6:3; 6:4
Хуан Карлос Фереро (Исп) – Ян Хайек (Чех) Хайек се отказва при 3-0 гейма в 1 сет
Ян Херних (Чех) – Михаил Южи (Рус) 6:7; 2:6; 0:6