Световният номер едно в тениса Роджър Федерер с лекота се класира за третия кръг на Откритото първенство на Австралия по тенис.

Швейцарецът победи с 6:2, 6:3, 6:2 Йонас Бьоркман от Швеция в повторение на полуфинала от миналогодишния „Уимбълдън". Феновете в Мелбърн вече започнаха да предвкусват супер мач между Федерер и №14 в схемата Новак Джокович.

Сърбинът играе на много високо ниво и днес отнесе Фелисиано Лопес на „Водафон Арина" с 6:2, 7:5, 6:1. Носителят на 9 титли от Шлема и Джокович трябва да преодолеят по още един съперник за да се случи срещата -мечта.

„Все още не мисля за мач с Новак - призна на пресконференцията след мача Роджър. - Предстои ми първо среща с Михаил Южни, който е сериозен съперник. Миналата година той отстрани Надал на US Open. Играл съм с Южни няколко пъти  и знам какъв сериозен съперник е той. Така че нека първо го отстраня и тогава ще мисля за четвъртия кръг. Все пак ще опитам да видя повече от следващата среща на Джокович с Удомчоке".

В същото време №26 в схемата Марат Сафин оцеля отново в петсетов двубой, продължил 201 минути. Шампионът от 2005 г. се наложи над дошлия от квалификациите Дуди Села (Израел) с 6:3, 5:7, 4:6, 7:6, 6:0. В четвъртия сет руснакът беше на две точки от отпадане, но заваля дъжд и мачът беше спрян докато бъде затворен подвижният покрив "Водафон Арина". След подновяването на играта Сафинаторът се окопити и се измъкна. В първия кръг Марат би в 5 сета Бенямин Бекер.

Следващия съперник на Сафин е Анди Родик от Съединените щати, който се наложи с 6:3, 7:6, 6:4 наз французина Марк Жикел.

Финалистът от 2006 година Маркос Багдатис приключи участието си във втория кръг. Французинът Гаел Монфис победи кипъреца със 7:6, 6:2, 2:6, 6:0 и ще срещне сънародника си Ришар Гаске.