Новак Джокович започна с победа защитата на титлата си от Откритото първенство по тенис на Австралия. В мач от първия кръг на надпреварата, Ноле победи с 3:0 сета Андреа Стопини (Италия). В отделните части сърбинът се наложи с 6-2, 6-3, 7-5.

Стопини, който е 220-а в света, създаде проблеми на Джокович само в трети сет, но в крайна сметка силите на италианеца не стигнаха за нищо повече от почетна загуба.

"Радвам се, че започвам участието си на турнира с чиста победа. Това е важно за мен, защото надпреварата е дълга и тежка. Трябва да съхранявам физическата си енергия, затова трисетовата победа бе важна за мен. Като за първи мач съм доволен от играта си", каза след срещата Джокович.

Напред продължава и Анди Родик. Американецът разби с 6-0, 6-2, 6-2 квалификанта Бьорн Ренкуист (Швеция). Родик се нуждаеше само от час и 46 минути, за да си гарантира участие във втори кръг. С мача между двамата на "Род Лейвър Арина" се откри тазгодишния Australian Open.

Успех на старта на Australian Open постигна и Хуан Мартин Дел Порто. Аржентинецът също записа "чиста" трисетова победа над германеца Миша Зверев.

Изненадващо борбата още в първи кръг напуснаха испанците Фелисиано Лопес и Карлос Моя.