Новак Джокович се класира за 13-и път за четвъртфиналите на турнира от Големия шлем - Открито първенство на Австралия.

Сърбинът даде само пет гейма на представителя на домакините Алекс де Минор за убедителния успех с 6:2, 6:1, 6:2 за малко повече от два часа и постигна 25-а поредна победа в надпреварата, след като спечели три поредни титли в Мелбърн от 2019 до 2021 година, а през миналия сезон той не беше допуснат до участие заради това, че не е ваксиниран срещу коронавирус.

Четвъртият в схемата белградчанин доминираше сериозно на корта, като не даде нито една възможност за пробив на противника, пласира 26 печеливши удара срещу едва 9 на австралиеца.

"Победих толкова убедително, защото го исках. Благодаря на всички, които дойдоха, за да гледат мача, но не мога да кажа, че съжалявам, че публиката не видя по-дълъг двубой", заяви шеговито Джокович в интервюто си на корта.

"Исках да спечеля в последователни сетове. Никога не знаеш какво ще се случи на корта. Първите 4-5 гейма бяха трудни, но след като пробих за първи път в мача, се почувствах по-освободен. А може би и той се поизнерви, позагуби увереност. Смятам, че направих най-добрия си мач от началото на годината. Днес се чувствах просто перфектно. Въобще не почувствах нищо от контузията (на лявото бедро). Благодарен съм за начина, по който можех да играя, да се движа, да удрям топката толкова добре. Пих доста болкоуспокояващи хапчета в последните дни. Радвам се, че с екипа ми намираме начин. Но все още има още доста дни до края на турнира", допълни той.

Следващият съперник на Джокович ще бъде поставеният под номер 5 Андрей Рубльов (Русия), който спаси два мачбола и при драматичния успех над деветия в схемата Холгер Руне (Дания) с 6:3, 3:6, 6:3, 4:6, 7:6(11-9), за да стигне до финалната осмица за втори път в последните три сезона.