Тройният олимпийски шампион от игрите в Пекин това лято - Юсейн Болт спечели приза за спортист на годината в анкетата на авторитетното френско издание Екип.

Лекоатлетът от Ямайка бе героят на Олимпиадата в Пекин, като спечели златни медали в бяганията на 100 и 200 метра и в щафетета на 4 по 100 метра със световни рекорди.

Болт изпревари в анкетата плувеца Майкъл Фелпс (САЩ), който завоюва безпрецедентните осем олимпийски златни медала в Пекин. Трети е тенисистът Рафаел Надал (Испания), спечелил турнирите от Големия шлем Ролан Гарос и Уимбълдън, както и олимпийската титла в Пекин.

"Фантастично е да бъда сред всички тези големи имена", каза Болт, който наследи като номер 1 победителя от последните три години Роджър Федерер.