Великобритания оглави класирането по медали
Французите остана втори

Великобритания оглави крайното класиране по медали на 22-рото Европейско първенство по лека атлетика в швейцарския град Цюрих.

Островитяните спечелиха 23 отличия, от които 12 златни, 5 сребърни и 6 бронзови.

На второ място се наредиха атлетите на Франция също с 23 медала - 9 златни, 8 сребърни и 6 бронзови.

Германия завърши на трето място с 4 златни, 1 сребърен и 3 бронзови. Русия остана четвърти, въпреки че взе общо 22 отличия, но само 3 от тях бяха златни.

Състезатели от 27 страни стигнаха до почетната стълбичка в отделните дисциплини. България не успя да вземе медал на Европейски шампионат за първи път от 1971 година в Хелзинки (Финландия).

В последния ден на първенството британците взеха още 5 златни медала, 3 от които в щафетните бягания.

Мо Фара дублира титлата си на 10 000 м и спечели бягането на 5 000 м с време 14:05.82 мин. След него останаха етиопецът с азербайджански паспорт Хайле Ибрахимов - 14:08.32 мин. и Анди Върнън (Великобритания).

Грег Ръдърфорд спечели титлата на скок дължина с 8.29 метра. Луис Цатумас от Гърция завърши втори с 8.15 метра, а Кафетиен Гомис (Франция) остана трети с 8.14 метра.

На 4х400 м при мъжете квартетът на Великобритания в състав Конрад Уилямс, Матю Хъдсдън-Смит, Майкъл Бингъм и Мартин Рууни спечели убедителна победа с време 2:58.79 минути, пред Русия и Полша.

Британците в състав Джеймс Елингтън, Хари Ейкинс-Арийти, Ричърд Килти и Адам Джемили спечелиха и щафетата на 4х100 м  с 37.93 секунди. Среброто остана за Германия, а бронзът - за Франция.

Щафетата на Великобритания при жените в състав  Аша Филип, Ашли Нелсън, Джоди Уилямс и Дезире Хенри триумфира с титлата в бягането на 4 по 100 метра  с национален рекорд от 42.24 секунди. На второ място завърши квартетът на Франция, трети финишираха рускините.

На 1500 м французинът Махиедин Мекиси-Бенабад взе реванш за дисквалификацията си на 3000 метра стипълчейз. Той избра печеливша тактика във финалното бягане, след като през цялото време се движеше в края на колоната и предприе атака малко преди да навлезе във финалната обиколка. Ексцентричнят атлет с алжирски корени отново имаше предимство на финалната права, както и на 3000 м стипълчейз, но този път само призова зрителите за подкрепа без да съблича състезателния си потник. В крайна сметка той спечели титлата на 1500 м с време 3:45.60 мин. Шампионът от преди две години Хенрик Ингербригтсен (Норвегия)остана втори с 3:46.10 мину, а британецът Крис О`Хеър спечели бронзовото отличие с 3:46.18 мин.

На 4Х400 м жени отборът на Франция в състав Мари Гайо, Мюриел Юрти, Агнес Раалоай и Флория Гей спечели златото с аванс само от 7 стотни пред Украйна. Квартетът на Великобритания завърши трети.

Световната вицешампионка от Москва 2013 и лидерка в европейската ранглиста за сезона Кристина Шваниц (Германия) триумфира с титлата в тласкането на гюле на шампионата на Стария континент в Цюрих с 19.90 метра. Олимпийската вицешампионка от Лондон 2012 Евгения Колодко (Русия) остана втора с лично постижение за сезона от 19.39 метра. 25-годишната Анита Мартон завърши трета с национален рекорд на Унгария от 19.04 метра. Радослава Мавродиева остана 12-а с 16.98 м.

На 3000 м  стийпълчейз европейска шампионка със силен финален спринт стана германката Анте Мьолднер-Смидт с време 9:29.43 мин. Водачката в европейската ранглиста за сезона Шарлота Фугберг (Швеция) заслужи сребърното отличие с 9:30.16 мин. Испанката Диана Мартин подобри личния си рекорд на 9:30.70 мин за бронзовия медал. Силвия Дънекова остана 8-а.

35-годишната Рут Бейтия (Испания) защити титлата си на скок височина с постижение от 2.01 метра. Мария Кучина (Русия) завърши втора с 1.99 метра, а хърватката Ана Шимич стигна до бронза с личен рекорд от 1.99 метра.

Анти Руусканен донесе първа титла на Финландия на копие от 40 години, след като триумфира убедително на финала с постижение от 88.01 метра. Витеслав Весели (Чехия) завоюва среброто, а бронзът остана за Теро Питкамяки (Финландия).

Големите звезди на първенството в Цюрих бяха Дафне Схиперс (Холандия), Адам Джемли, Мартин Рууни и Мо Фара (Великобритания), които заслужиха по две титли. Схиперс триумфира в индивидуалните спринтове на 100 и на 200 метра, а Фара беше най-бързи на 5000 и на 10000 метра. Джемили триумфира на 200 метра и с щафетата на 4 по 100 метра, а Рууни беше най-добър на 400 метра и с квартета на британците на 4 по 400 метра.

Французинът Кристоф Льометр влезе в историята на европейските първенства. Той не успя да стигне до титла в Цюрих, но взе три медала (сребро на 100 и 200 метра и бронз с щафетата на 4 по 100 метра) и вече има рекордните осем отличия на континентални шампионати на открито - 4 златни, 2 сребърни и 2 бронзови.

Йоан Диниз от Франция пък постави единствения световен рекорд по време на турнира при победата си на 50 километра спортно ходене.