Ваня Стамболова постави нов национален рекорд на 400 метра за жени по време на шестото издание на международния турнир по лека атлетика "Вулпев - Бахчеванов" в Пловдив.

Възпитаничката на треньора Георги Димитров спря хронометрите на 50,06 секунди, подобрявайки с 19 стотни досегашния върхов резултат на страната - 50,25 секунди на Даниела Георгиева от 1995 година.

Както е известно Стамболова притежава и националния рекорд в зала - 50,21 секунди, поставен по време на Световното първенство през март в Москва, където извоюва сребърен медал.

Два часа по-рано Ваня Стамболова и Йордан Илинов постигнаха победи на 200 метра с лични резултати. Стамболова се наложи при жените с 22,81 секунди, изпреварвайки значително младата Инна Евтимова - 24,27 секунди. Илинов бе над всички при мъжете с 20,69 секунди, следван от гърка Панайотис Саррас - 20,80 секунди.

Младият български спринтьор обаче претърпя загуба от Саррас в спринта на 100 метра. Гръцкият лекоатлет финишира първи за 10,59 секунди, а Илинов завърши втори на 2 стотни.

В същата дисциплина при жените триумфира Моника Иванова с 11,68 секунди, а Инна Евтимова остана втора и тук с 11,73 секунди.

Теодора Коларова също постигна личен резултат. Възпитаничката на треньора Георги Димитров бе с няколко класи над съперничките си в бягането на 800 метра, като финишира първа за 2:00,50 минути.

Лидерката в световната ранглиста Венелина Венева с лекота се наложи в сектора за скок на височина, но със скромните 190 см, оставайки далеч от върховия си резултат за сезона - 203 см.

За отбелязване е и, че Николай Атанасов премина гросмайсторската граница от 8 метра в скока на дължина, приземявайки се на 8,01 метра.

Гъркинята Димитра Марку се наложи в тройния скок с 13,80 метра, а неостаряващата Цветанка Христова за пореден път окупира върха на мятане на диск с 54,40 метра.

Сръбкинята Славица Семенюк пък победи в овчарския скок при жените, като постави нов национален рекорд на страната си - 4,20 метра.

При юношите 17-годишният Стилян Георгиев бе над всички на 100 и 200 метра съответно с 10,80 и 22,12 секунди. Росен Карамфилов пък постигна 21,26 метра с 5 килограмовото гюле.