Две български атлетки преодоляха сериите си и се класираха напред в дисциплините си.

Тезджан Наимова успя да спечели серията си на 200 метра. Българската атлетка, която бяга в третата серия спря хронометрите на 22.84 секунди и без проблем продължава напред за четвъртфиналите.

Възпитаничката на треньора Стойко Цонов остави далеч зад себе си Лавърн Джоунс (Вирджински острови) - 23,03 секунди, Юлия Чермошанская - 23,21 секунди и
Ирина Щанхиева (Украйна) - 23,21 секунди.

Най-бърза бе защитаващата титлата си от Хелзинки'2005 Алисън Феликс (САЩ), която се наложи в първа серия с 22,50 секунди, следвана от Сузантика Яясинге (Шри Ланка) - 22,55 секунди.

По-добри времена от българката дадоха само още победителката в четвърта серия - лекоатлетка номер 1 в света за 2006 година Саня Ричардс (САЩ) - 22,74 секунди и първата в пета серия Мюрие Юрти (Франция) - 22,83 секунди, която изпревари двойната европейска шампионка Ким Геверт (Белгия) - 22,91 секунди.

Новата световна шампионка на 100 метра и олимпийска шампионка в тази дисциплина Вероника Кембъл (Ямайка) се наложи в последната шеста серия с 22,87 секунди, следвана от друга фаворитка за отличията Тори Едуардс (САЩ) - 22,90 секунди.

Следващото бягане на Наимова е от 13.40 часа българско време.

Даниела Йорданова в сериите на 1500 метра се класира на четвърта позиция в своята серия с време 4.10.61 минути и продължава напред в дисциплината. Победителка стана Юлия Фоменко от Русия с време 4.09.57 минути.

Николай Атанасов се състезава в квалификациите на дълъг скок. Българският скачач  преодоля 7,89 метра и остана извън финала, след като зае 15-о място в
квалификацията.

Атанасов постигна 7,89 метра в първия си опит, което се оказа най-силният му резултат в квалификацията. Във втория си опит той се приземи на 7,63 метра, а в третия - на 7,88 метра.

С това постижение Атанасов не успя да покрие високата квалификационна норма от 8,15 метра, но дълго време бе сред 12-те най-добри, които добиват право на участие във финала. В крайна сметка обаче българинът бе изпреварен и се нареди
15-и от общо 32 състезатели. Ако се бе доближил до личния си резултат от сезона 8,16 метра, то щеше да влезе във финала.

Лидер в квалификацията изненадващо се оказа Годфри Мокоена (ЮАР) с 8,28 метра, пред защитаващия световната си титла Дуайт Филипс (САЩ) - 8,22 метра и ветерана Джеймс Бекфорд (Ямайка) - също 8,22 метра. За финала се класира и друг фаворит за медалите - Ървинг Саладино (Панама) с 8,13 метра.

Новият световен шампион на троен скок Нелсон Евора (Португалия) се отказа от участие, а бронзовият медалист Уолтър Дейвис (САЩ) записа три фаула.

Румяна Карапетрова не успя да попадне сред финалистките на копие при жените на Световното първенство по лека атлетика в японския град Осака.

Карапетрова, която имаше контузия месец преди началото на шампионата, постигна само 48,50 метра, което се оказа твърде малко, за да бъде покрита високата квалификационна норма от 61,00 метра.

Най-добри в квалификацията бяха двете чехкини Брейхова с 64,29 метра и Барбара Шпотакова с 63,77 метра, както и финландката Паула Тарвайнен с 63,58 метра.