Тезджан НаимоваШест титли и три сребърни медала извоюва отборът на България в първите няколко дисциплини от Балканските игри по лека атлетика в зала в Атина.

Голямата звезда на вечерта бе Тезджан Наимова, която оглави световната ранглиста в най-атрактивната дисциплина - спринта на 60 метра. Двойната световна шампионка за девойки извоюва победата в спринта на 60 метра при жените с невероятния резултат  от 7,13 секунди.

Това е най-добро постижение в света за сезона и с него Наимова оглави световната ранглиста. Досега начело бяха три състезателки с по 7,16 секунди - американките Лаверн Джоунс и Кармелита Джетър и рускинята Евгения Полякова.

Освен това с този резултат възпитаничката на треньора Стойко  Цонов се нарежда на четвърто място във вечната ранглиста на България след Анелия Нунева (7,03 секунди), Петя Пендарева (7,04  секунди) и Софка Попова (7,11 секунди).

Трябва да се отбележи, че легендата на гръцкия спринт при жените Екатерини Тану (Гърция) - олимпийска вицешампионка на 100  метра от Сидни 2000 и европейска шампионка от Мюнхен'02, се уплаши от Тезджан Наимова и не застана на старт.

"Надявахме се на добро представяне и го постигнахме. Залата беше страхотна, а не като "Фестивална". Важното е да сме здрави за европейското първенство в Бирмингам след седмица. А там, каквото сабя покаже", заяви специално за Топспорт.бг личният треньор на атлетката Стойко Цонов.

Магдалена Христова се окичи със сребърен медал, след като спечели по-слабата серия със 7,30 секунди. Младата Инна Ефтимова  пък е четвърта в крайното подреждане със 7,39 секунди. Теодора Коларова също предизвика възхищението на специалистите, въпреки че остана втора в бягането на 800 метра след изключително оспорвано състезание.

Възпитаничката на треньора Георги Димитров постави нов държавен рекорд в тази дисциплина. Коларова спря хронометрите на  2:00,07 минути, подобрявайки с 5 стотни 22-годишен национален рекорд (2:00,12 минути) на Николина Щерева от 10 февруари 1985 година. В изключително силно и оспорвано състезание Коларова остана втора, само на 25 стотни от победителката Михаела Няксу (Румъния) - 1:59,82.

Мария Димитрова спечели златото в тройния скок за жени с 14,02 метра. Вера Чавдарова взе сребро в овчарския скок с 4,10 метра, колкото записа и победителката Евридики Презераку (Гърция). Веселин Панков остана четвърти в спринта на 60 метра при мъжете с 6,88 секунди, а балкански шампион е Флорин Съчу (Румъния) - 6,76 секунди.

Нови три титли извоюва българският отбор на Балканиадата по лека атлетика в Атина. Теодора Коларова бе над всички в спринта на 400 метра с личен резултат от 52,71 секунди.

Красимир Брайков пък триумфира на 400 метра при мъжете с 48,31 секунди. Ветеранът Николай Атанасов стъпи на върха в скока на дължина със 7,73 метра.

Още една титла взе българският отбор от Балканиадата по лека атлетика в зала в гръцката столица Атина.

Илиян Ефремов бе над всички в овчарския скок за мъже с 5,70 метра, като още веднъж покри норматива за участие на Европейското първенство в Бирмингам.

Извън класирането вторият ни представител в тази дисциплина Спас Бухалов даде втори резултат - 5,60 метра.