Тереза Маринова се класира за финала в тройния скок на Европейското първенство по лека атлетика в шведския град Гьотеборг.

Олимпийската шампионка от Сидни 2000 скочи 14,17 метра от втория опит при насрещен нятър от 0,2 м/сек. Квалификационната норма бе 14,05. В първия опит плевенчанката скочи 14,03 метра. Тя записа пето постижение, първа е гъркинята Хрисопеги Девеци с 14,64 м.

В сутрешния сеанс бяха и сериите на 400 метра за жени. Европейската вицешампионка в зала Ваня Стамболова спечели с лекота във втора серия с време 50,39 секунди и се класира за полуфиналите.

Място на полуфиналите в дисциплината намери и Мариана Димитрова. В серията си тя финишира за 52,04 секунди.

В следобедния сеанс ще се състезават Теодора Коларова в полуфиналите на 800 метра за жени и Венелина Венева в квалификацията на скок на височина за жени.

Общо 6 финала ще предложи вторият ден от програмата на шампионата - 20 км спортно ходене мъже (18.15 часа), скок на дължина мъже (18.25 часа), чук жени (20.30 часа), 100 метра мъже (20.40 часа), седмобой жени (800 метра - 20.55 часа) и 10 000 метра мъже (21.20 часа).

Снощи бяха излъчени първите европейски първенци. В тласкането на гюлле шампион стана Ралф Бартелс от Германия с 21,13 метра. Той изпревари само с 2 сантиметра Андрей Михневич (Беларус) и с 4 см Йоаким Олсен от Дания.

В бягането на 10 000 за жени златото беше за Инга Абитова от Русия, която финишира за 30:31,42 минути. Втора е норвежката Сузане Вигене, а бронзовият медал взе друга рускиня - Лидия Григориева.

Двамата български лекоатлети, които стартираха в сряда отпаднаха в квалификациите.

Николай Атанасов в скока на дължина постигна 7,24 метра в първия си опит, а след това направи два фаула. По този начин остана едва 25-и от общо 28 състезатели. В тласкането на гюлле Галин Костадинов с 18,43 също не покри квалификационната норма.