Ваня Стамболова направи изключително силно бягане на 400 м с пр. на турнир "Академик" в зала "Добротица" в Добрич. Атлетката на Георги Димитров спечели неофициалната дисциплина с нов национален рекорд и трето постижение в света за всички времена - 58.54 сек.

Бягането на 400 м пр в зала се проведе за първи път в България. За разлика от на открито, където бягането е олимпийска дисциплина и се преодоляват 10 реда хърдели, то препятствията в зала се преминават 8 пъти.

„Имам проведени две тренировки реално с препятствията, но въпреки това аз съм специалист на 400 с препятствия и може би това малко ме улесни. Въпреки че тази дисциплина е много по-различна, отколкото на открито. Тъй като на открито имаш определен ритъм между препятствията, знаеш колко крачки имаш, докато тук има малко улучване. Все пак се радвам за добрия резултат, особено в тази зала и с тези две тренировки, които проведох. Винаги съм готова за експерименти, както направих и днес“, сподели Ваня Стамболова за Нова спорт.

Най-доброто време в дисциплината е на Шина Тоста от САЩ - 56.41 сек от 2011 година, а по-бързо от Стамболова е бягала и Сара Петърсън от Дания - 56.66 сек.

На второ място на турнир "Академик" завърши Марина Петкова-Ваклина с 69.81 сек.

Ваня Стамболова каза, че все още не е взето решение на коя дисциплина ще заложи на Световното първенство: „С моя треньор много често в последния момент или на място решаваме коя ще е дисциплината на състезанията, защото съм състезател, който може да се състезава на различни дисциплини – като започнем от 200 метра и стигнем до 800 метра. Все пак има много време до тогава.“

Относно предстоящото Европейско първенство в зала, в Прага, което ще стартира след по-малко от месец, Ваня Стамболова каза: „400 или 800 метра, и двете дисциплини са доста близки, на място ще решаваме. На първо място трябва да покрия норматив, защото нямам за зала. След това ще решаваме.“

Инна Ефтимова (Локомотив Русе) е първа в старта на 60 метра. Тя постигна 7.32 секунди във финалното бягане, докато в сериите спря хронометъра с 0.01 секунда по-бързо. Второто място остана за Надежда Рачева (Костенец) със 7.66, а третото място зае Радостина Стоянова със 7.80, също състезателка на Локомотив (Русе).

Очаквано Силвия Дънекова с 4:21.19 минути е първа на 1500 метра. В тройния скок Андриана Бънова се приземи над норматива на федерацията за участие на европейско първенство в зала през март в Прага. Вторият и най-добър неин опит е 14,10 метра. Реално Бънова беше единствена в класирането, тъй като другата записала се състезателка Велислава Костадинова от Спартак Плевен има резултат 0, тъй като не направи нито един успешен скок.

На гюле Радослава Мавродиева от Сливен е първа с 18,34 метра, което е неин резултат от последния опит. Още една състезателка участва при гюлето- представителката на домакините Силвия Петрова, която тласна на 7,64 метра.

Георги Иванов спечели тласкането на гюле при мъжете с четвърто постижение в Европа и девето в света за 2015 година. Националният ни рекордьор изпрати гюлето на 20.41 м. Това е покрит норматив на БФЛА за европейското първенство в Прага през март.

Иванов започна състезанието в зала "Добротица" с два фаула, записа най-силното си постижение в третото засилване, след това постигна 19.76 м и завърши надпреварата с два неуспешни опита. До момента през сезона състезателят на Борис Воденичаров не беше преминал границата от 20 метра. Втори на турнир "Академик" стана Никифор Нешев с 15.54 м.