Скачачката на висок скок Рут Бейтия получи наградата за най-добра лекоатлетка в Европа за 2016-а. Тя спечели олимпийската титла в Рио де Жанейро, след като преодоля 1.97м и европейското злато в Амстердам.

37-годишната испанка стана най-възрастната олимпийска шампионка в едно състезание, в което успешните опити бяха много малко. Втора. преодолявайки същата височина, стана българката Мирела Демирева.

Британецът от сомалийски произход Мохамед Фара спечели отличието при мъжете. Той за пореден път доказа, че няма конкуренция в двете си коронни дисциплини. В Рио, Фара взе дежурните си златни медали на 5,000м и 10,000м. На по-дългата дистанция Мохамед падна, но това не му попречи да спечели първото място с неотразима атака в последната обиколка.

Фара има най-добри европейски резултати тази година на 1,500м, 3,000м, 5,000м, 10,000м и полумаратон.

Наградата за най-прогресиращ млад атлет получи германския троен скачач Макс Хес европейски шампион от Амстердам с най-добро лично постижение от 17.20м.

При дамите наградата е за олимпийската шампионка на седмобой, белгийката Нафисату Тиам.

Церемонията се проведе във Фуншал на остров Мадейра.