Спринтьорката Ивет Лалова е Атлет №1 на България за 2012 година, с което спечели за рекорден четвърти път анкетата на списание „Атлетика".

Допитването се организира за петнадесета поредна година, като в тазгодишния вот участваха 31 специалисти и експерти, които следят отблизо българската атлетика.

През 2012-а Лалова бе в отлична форма в трите най-отговорни състезания за годината. На световното първенство в зала в Истанбул Ивет се класира на финала на 60 м, на европейското първенство в Хелзинки стана първата българка европейска шампионка на 100 м, а на Олимпийските игри в Лондон достигна до полуфиналите на 100 и 200 м. Във вота на списанието Ивет единодушно бе избрана за номер едно на България и събра максималния брой точки 310.

Втората в крайното класиране Ваня Стамболова също стартира силно годината с четвърто място на 400 м на световното първенство в зала. По-късно показа отлични резултати в началото на летния сезон в коронната си дисциплина 400 м с препятствия, като регистрира 6 бягания под 55 секунди и 2 старта на 400 м под 51 сек. Контузия попречи на варненката да участва на европейското първенство, а на Олимпийските игри Ваня не можа да преодолее дори първото препятствие. Стамболова събра сбор от 274 точки в анкетата, като само 4 от гласуващите не са я поставили на второ място.

След двете топатлетки битката за третото място в анкета категорично бе спечелена от Мирела Демирева, която регистрира лично постижение от 1.95 м дни преди олимпийските игри. Този резултат й даваше право да участва на най-големия спортен форум, но ако бе постигнат в квалификационния срок. Мирела бе финалистка на европейското първенство в Хелзинки и направи общо 7 състезания над 1.90 м през годината. С тези активи тя набра 207 точки в анкета.