Европейската шампионка на 100 метра от Хелзинки 2012 Ивет Лалова завърши шеста в бягането на 200 метра в първия си старт от Диамантената лига за сезона в Осло. Тя постигна 23.20 сек (-0.6 м/сек), с което подобри личното си постижение за сезона. Българката имаше 23.23 сек от Измир през миналата седмица.

Победата заслужи завърналата се на пистата след тежка контузия и трикратна световна шампионка в дисциплината Алисън Филикс (САЩ), която спря хронометрите на 22.73 сек. Второто място зае британката Джоди Уилямс с 22.97 сек, а трета се класира Мириам Сумаре (Франция) с 22.98 сек.

Преди Лалова се наредиха още Дженеба Тармо (САЩ) също с 22.98 сек и Мюриел Ахуре (Кот Д‘ивоар) с 22.99 сек.

Ивет има две победи в Осло, но на 100 м. Следващото състезание на европейската шампионка на 100 м е в Сотвил (Фр) на 14-и. След това тя ще стартира за националния тим на България по време на европейското отборно първенство в Рига (Лат) на 21 и 22 юни.

Тиана Бартолета (САЩ) стана първата атлетка през сезона, която премина границата от 7 м в скока на дължина.

Световната шампионка от Хелзинки 2005 в дисциплината записа 7.02 м за победата си на Диамантената лига в Осло. Тя беше лидер в ранглистата с 6.93 м.

Подгласнички на Бартолета, известна до скоро с фамилията Медисън, стана Шара Проктър (Вбр) – 6.78 м. Фунми Джимо (САЩ) се нареди на трета позиция с 6.71 м.

С еднакви резултати на четвърто и пето място се класираха Даря Клишина (Рус) и Ивана Шпанович (Срб). Двете постигнаха 6.67 м в най-добрите си опити. Вторият опит по сила на рускинята беше 6.62 м, а на сръбкинята – 6.54 м. Шпанович е лидер в диамантеното класиране до момента.

Звездата на хърватската атлетика Бланка Влашич не можа да спечели първия си старт за сезона. Тя завърши на второ място със 198 см, височина, която премина от третия си опит.

Победата спечели Мария Кучина (Рус). Рускинята изравни личния си рекорд за успеха, след като се справи с летва, поставена на 198 см, от втори опит.

Другата хърватка в сектора Ана Симич стана трета със 195 см. Олимпийската шампионка от Лондон 2012 и водачка в световната ранглиста за сезона с 201 см Анна Чичерова раздели четвъртата позиция с по 190 см с норвежката Тонйе Ангелсен и сънародничката си Ирина Гордеева.

Състезателката на Янко Братанов - Кеми Адекоя (Бахр), записа второ призово класиране в турнир от Диамантената лига.

Тя се нареди втора на 400 м с пр. в Осло – само на 0.02 сек от победитлката Калийс Спенсър (Ям). Адекоя финишира за 54.96 сек, а Спенсър – 54.94 сек. Трета в Осло стана Елиъд Чайлд (Вбр) – 55.33 сек.

Адекоя, която е родена в Нигерия, е една от изненадите на Диамантената лига този сезон. Тя спечели първия турнир от верига – в Доха, с 54.59 сек.

Спенсър в лидер в световната ранглиста за годината с 53.97 сек.