Олимпийският и световен шампион Джъстин Гатлин отново се доказа като номер едно в бягането на 100 метра, като спечели с време 9.93 секунди финала на първенството на САЩ по лека атлетика в петък.

"Малко съм разочарован, че не успях да подобря световния рекорд, но все пак съм доволен от постижението и победата", каза американецът.

Гатлин водеше от старта до финала. Той регистрира 10.02 секунди в предварителните серии и 9.99 на полуфиналите при насрещен вятър от 1,2 метра в секунда.

Втори остана Тайсън Гай с 10.07 секунди, а трети - Шон Крофорд с 10.26 секунди. Гатлин изравни световния рекорд на ямаеца Асафа Пауел в бягането на 100 метра миналия месец.

Той записа време 9.77 секунди на турнира в Доха в началото на 12 май, а на 16 юни ИААФ официално ратифицира постижението му.

Преди шампионата в Индианаполис 24-годишният лекоатлет се надяваше да подобри световния рекорд и да стане едноличен номер едно.

Междувременно олимпийската шампионка Марион Джоунс стана първа в спринта на 100 метра при жените.

30-годишната бивша световна шампионка регистрира време 11.10 секунди. Втора остана Лорин Уилямс с 11.17 (11.161) сек, а трета - Тори Едуардс с 11.17 (11.170) секунди.