Трикратният олимпийски шампион Юсейн Болт (Ям) се подигра за пореден път със съперниците си. Ямаецът финишира пръв с 9,77 сек на 100 м на лекоатлетическия турнир „Златен шпайк" в Острава (Чех), но с минимален вятър над допустимото +2,1 м/сек.

Направилият едва две тренировки в рамките на пет дни престой в Острава световен рекордьор в дисциплината стартира слабо, но отвя конкуренцията с над 0,40 сек.
На второ място остана Крейг Пикеринг (Вбр) - 10,08 сек, следван от Ронал Поньон (Фр) - 10,15 сек.

Дайрон Роблес (Куб) спечели спринта на 110 м с препядствия с 13,04 сек и така стана водач на ранглистата за сезона в дисциплината. На същия турнир през миналата година кубинецът постави световния си рекорд от 12,87 сек.

За втория си старт за сезона Роблес беше с нови очила и шпайкове. Приспособените за крака на хърделиста спортни обувки пристигнаха часове преди състезанието. След кубинеца финишира Декстер Фаулк (САЩ). Американецът записа лично постижение с 13,13 сек. Национален рекорд на Бахамските острови регистрира Шамар Сендс с 13,38 сек, което му стигна и за третата позиция.

Бланка Влашич (Хърв) спечели надпреварата в скока на височина с 200 см. Тя преодоля гросмайсторската норма едва от трети опит, а след това записа три фаула на 206 см.

Това е най-слабото състезание за сезона за световната шампионка. Тя стартира с 205 см в Доха (Кат), и продължи с 204 см в Сплит (Хърв), 201 см в Солун (Гър) и 203 см в Берлин в събота. На подиума в Острава се качиха рускините Светлана Школина и Ирина Гордеева, и двете със 195 см.

Олимпийската шампионка и световна рекордьорка Барбара Шпотакова (Чех) не успя да запише победа пред родна публика. Чехкинята се класира трета в хвърлянето на копие с 65,92 м. Първото място заслужи олимпийската вицешампионка Мария Абакумова (Рус) с 66,89 м. Сантиметър по-малко записа Кристине Обергфьол (Гер).