През 2009 г. светът на леката атлетика празнуваше - на 16 август, на световното първенство в Берлин, Юсейн Болт постави нов световен рекорд на 100 метра. Светкавицата пробяга дистанцията за 9,58 секунди и ликува като най-бързия мъж на планетата. Няколко години по-късно обаче избухна бомба, оказа се, че има друг човек, който бяга по-бързо от него. Това е Ектор Белерин от Арсенал. Данните показаха, че ако през 2009 испанецът бягаше до Болт, на първите 40 метра щеше да е на два метра пред него. Защото статистиката показва, че защитникът на Артилеристите минава 40 метра за 4,41 секунди. Светкавицата бяга същото разстояние за 4,64 секунди. " Не смея да мечтая за подобно нещо - коментира футболистът. - Болт е спринтьор и е най-бързият мъж на планетата." Но въпреки това призова олимпийския шампион на надбягване. И зачака...

Феновете харесаха идеята за подобно състезание и започнаха с прогнозите. Експертите по Висшата лига обаче не са толкова въодушевени. Те твърдят, че времената на футболист и лекоатлет не могат да бъдат сравнявани. Съотборникът на Ектор в Арсенал Тио Уолкът внесе светлина по въпроса. Той обясни, че тестовете за скорост се измерват след летящ старт

Футболистът се засича с лазер на нулевия и след това отново на 40-ия метър. "Не знаем какво прави Белерин преди първото засичане - каза и бившият топ спринтьор на Великобритания Крейг Пикъринг. В спринта на 100 метра състезанието започва с изстрела на съдията. Тогава часовникът започва да засича времето, а атлетите трябва да реагират на изстрела. Обикновено това им отнема около 0,15 секунди. След това трябва да ускорят скоростта си от нула до възможния максимум. А само за да направят първата крачка, им е необходима половин секунда. Така че, ако Белерин минава през първата точка за засичане на времето с ускорение, по-голямо от 0 км в час, той има огромно предимство."

Пикъринг твърди, че и при втората времева контрола има нередности: "В бягането на 100 метра хронометърът спира, когато гърдите на спринтьора пресекат финалната линия. Когато времето се засича с лазер, той може да реагира на всяка част от тялото - дори на ръката, изпъната напред, на половин метър пред гърдите."

Феновете може да вярват на Пикъринг, защото се е състезавал срещу Болт: "Болт създава впечатлението, че не е особено бърз на старта - казва той. - В сравнение с най-добрите спринтьори на 100 метра не е най-добрият в първите 10 метра. Но пак е много бърз и е по-добър с 99,9 процента от населението на Земята. Когато подобри световния рекорд на 100 метра, времето му на 60-те метра беше, ако не най-бързото, то поне сред двете най-бързи времена на 60 метра в историята."

Феновете на Арсенал не харесаха думите на Пикъринг. Те не пропускат случай да припомнят, че Светкавицата завижда на футболистите и не веднъж е искал да докаже уменията си на игрището. Преди време той каза пред телевизията на Манчестър Юнайтед, че трябва да опита. "Мисля, че ще се справя добре, защото съм във форма, бърз съм и мога да контролирам топката - изхвърли се той. - Разбирам играта. Ако направя подобен експеримент, може да ми кажат, че имат петгодишен договор за мен."

Доказателствата в подкрепа на скоростта на Белерин не са много. Той се доказа като невероятно бърз играч още с идването си в Арсенал през 2011 година. Само че видеозаписи от рекордното му бягане няма, а статистиката от мачовете във Висшата лига е отрезвяваща. "Когато Юсейн Болт подобри световния рекорд, максималната му скорост беше 44,72 км в час - каза специалист от компанията за статистически анализи в английския футбол Chyron Hego. -

Не съм виждал футболист, който да вдига повече от 36 км/ч

Според записите максимумът на Белерин, постигнат през сезон 2015/16, е 34,74 км в час. За да засичат времето на футболистите от Chyron Hego, използват шест камери, монтирани в различни точки на стадиона. Те правят по 25 кадъра в секунда, а образът осигурява информация за мястото и скоростта на всеки играч на терена. Според тях най-бързият бегач във Висшата лига е Джейми Варди от Лестър със скорост от 35,44 км в час. Белерин е чак на 17-о място.

Болт за разлика от него печели всички състезания от олимпийските игри през 2008 г., с изключение на едно, на което направи фалстарт. Доминацията му е жестока и все повече хора се питат как бяга толкова бързо. Дали не е в това, че движи краката си светкавично, много по-бързо от съперниците си. Според д-р Сам Алън от университета в Лъфбъроу причината е другаде. Той твърди, че краката на Болт не са по-бързи от краката на аматьорите бегачи. Тайната е, че топ спринтьорът прави по-дълги и по-мощни крачки.

Предимството на Болт пред Ектор е и във физическите данни. "Светкавицата е генетичен уникат - казва Пикъринг. - Висок е 195 сантиметра. Т.е. заради дължината на краката си не би трябвало да ускорява до обичайната си скорост. В началото на състезанието се правят малки стъпки, за да ускориш повече. Но той е толкова висок, че не може да се движи така. Щом постигне максималната си скорост обаче, има огромно предимство пред всички останали, защото прави много по-малко крачки."

Ектор е висок едва 177 сантиметра. И въпреки че според експертите тренировките помагат на всеки спортист да бяга по-бързо, физическите данни са решаващи. Може би затова преди месец мениджърът на Арсенал Арсен Венгер не подкрепи играча си за надбягване с Болт. 21-годишният испанец припомни, че още чака "позвъняване от Ямайка". Началникът му обаче беше лаконичен: "Идеята е прекалено амбициозна. Юсейн Болт обича футбола, но мисля, че все още е прекалено бърз за Ектор."