22-ото издание на кръгла маса "Топспор", която се организира със съдействието на "Еврофутбол" и любезното домакинство на "Best Western City Hotel", бе свързано с доста наболялата тема - българското съдийство. Гости бяха доказаните рефери Антон Генов, Христо Ристосков и Красимир Керезов. Тримата коментираха предложението на клубовете част от мачовете в родното първенството да бъдат ръководени от чужденци.

Антон Генов говори най-много на вчерашната среща. Ето какво сподели рефер №1 на България. Ето какво сподели рефер номер едно на България.

ЗА ПРОБЛЕМИТЕ В СЪДИЙСТВОТО

"Личното ми мнение е, че проблеми в българското съдийство има. Но това е налице и в европейското, и в световното съдийство. Според мен всичко се дължи на факта, че подмладяваме съдиите. Един рефер се изгражда 10 години. Не може да се очаква той да е безгрешен. Все пак и ние сме хора и е човешко да се греши. Има много примери за грешки в Европа на много по-високо ниво. Трябва да гледаме малко по-положително. Аз съм в професионалния футбол - говоря за "А" група, от 12 години. Това бяха едни тежки години, но смятам, че оттогава досега крачка по крачка направихме редица подобрения. Навлизат млади колеги, но им трябва време, за да покажат своите качества.

ЗА ЧЕСТИТЕ СРЕЩИ С ФУТБОЛНИТЕ КЛУБОВЕ       

Честите срещи, които провеждаме с футболните клубове, сближават нашите позиции. Лошото е, че ефектът е за кратко. Минава месец, два, три и после пак се започва. Тук сме с позволението на Съдийската комисия, но в документите и правилниците има много ниши, върху които трябва да се поработи. Не е нормално президентите, шефовете, треньорите, ръководителите да говорят чрез медиите. Дори и да промените малко думите им, смисълът остава същият. Трябва да има сериозни мерки към тях за обида на длъжностни лица, каквито сме ние. Това трябва да се спре. На българина, докато не му бръкнеш в джоба, няма оправяне.

ЗА ОТНОШЕНИЕТО НА УЕФА КЪМ ВИКАНЕТО НА ЧУЖДИ СЪДИИ
 
В УЕФА не гледат с добро око на искането на нашите клубове да викат чужди съдии. Това решение на Изпълкома пречи на родните рефери. Ние много сме се борили, за да извоюваме правото да ръководим международни срещи. Сега с това желание на нашите клубове ни излагат пред УЕФА, като не ни искат. Какво да си помислят от европейската централата? Биха погледнали с добро око, ако искаме примерно съдии от Испания, но пратим наша бригада там. Това е практика в Белгия и Холандия, в Чехия и Словакия също имат договори за размяна на съдии. Но едностранно да се искат съдии не е хубаво. Практиката ще издържи най-много до лятото. Клубовете ще видят, че и те правят грешки. Не е хубаво да коментирам гола на Манчестър Юнайтед срещу Лил и това как би се приел у нас. Клубовете ще разберат, че не бива по този начин да провокират нашето недоволство и това на Съдийската комисия.

ЗА ТАКСИТЕ НА СЪДИИТЕ

Никога не сме ги желали. Предложението бе на ПФЛ към БФС и Изпълкома. С изненада разбрахме с колко са увеличени. Знаехме, че с тях ще си навлечем само негативи. Таксите са увеличени само за "А" група. В "Б" и "В" не са, да не говорим надолу. Това са професионални клубове, издържат школи, участват в евротурнирите. Не би трябвало таксите им да са проблем. Но тези в "А" група са само 2-3% от всички рефери в България. Всеки уикенд са 8 мача, но във всички дивизии те са 350. Те не получават подобни суми, страничните арбитри също. Върху парите се плащат данъци. Проблемът е, че народът в България е обеднял. Примерно пенсиите са много ниски. На този фон 1000 лева са много!

ЗА МИШЕЛ ВОТРО И СЕМИНАРА В ИТАЛИЯ

Г-н Вотро е далече от съдийството. Но живее във Франция, гледа мачове, знае всичко. В лекцията си наблегна на тънките и малки неща, които правят съдията топсъдия. Показа ни, че в съдийството има криза. Трябва да се учим от грешките си. Бях на семинар в Италия. Президентът на УЕФА Жак Рох ни напомни, че трябва да сме максимално строги и да респектираме играчите. Да показваме картони така, че мачът да завърши по най-добрия начин. В Рим имахме лекция на тема "Агресивното поведение на два отбора помежду си, на един отбор към съдията и на двата отбора към рефера". Гледахме запис от срещата между Барселона и Челси на "Ноу Камп". В 4-ата минута Дрогба мина през главата на играч на Барса и малко след това двата тима започнаха да се разправят. Срещата бе ръководена от Стефано Фарина. Той бе в моята работна група и каза: "В този момент аз попитах асистентите и четвъртия съдия и те казаха, че не са видели нищо." Като гледахме, стигнахме да извода, че може да се реагира по два начина. Единият е с 2 жълти картона, другият с 4 плюс 2 червени. Вече имаме система за комуникация. Асистентите и четвъртият съдия наблюдават и отсяват кои са първоначалните причинители на конфликта и на тях се показват правилните картони. Пренесено в Дупница или Самоков трябва да се реагира по същия начин. Правили сме го досега. В мач на Марек показахме 2 червени картона за 30 секунди. Тогава асистент ми бе Никола Джугански и той ми каза какво се е случило.

ЗА ПРОЛЕТНИЯ ПОЛУСЕЗОН  

Дългата почивка влияе на отборите и на нашата подготовка. Не е нормално 3-4 месеца да не се играе футбол. Влизаме в първенството с нетърпение. Това ще бъде нормален сезон. Отборите се подготвиха добре, ние също. Месецът започна добре със семинари. Младите съдии чакат своите първи мачове. Чакат да видят как ще ги приемат. Един съдия се изгражда за 10 години, но могат да го сринат за 10 минути. След най-големия български празник 3 март трябва всичко да стартира добре. Чакаме с нетърпение и колегите от чужбина. Знаете, че ръководих срещата от турнира на УЕФА Варегем - Нюкасъл (1:3). Смело мога да твърдя, че мачовете в евротурнирите се свирят много по-лесно от тези в "А" група."