ЦСКА ще изиграе утре на "Армията" следващия си шампионатен мач в Югозападната В група срещу Чепинец Велинград. Съперникът на червените тръгна силно в шампионата и записа две победи - с 2:1 над Беласица като гост и 1:0 у дома срещу Вихрен. "В нашия отбор има всякакви - хора със собствен бизнес, шофьори, служители по магазините... Колективът е най-силното ни оръжие.

Гостуването на ЦСКА е мач, в който всеки може да се докаже. Съперникът е от друго измерение, но съм подготвил някои капани", казва треньорът на Чепинец Атанас Стоилов. Нека обаче се върнем 37 години назад, защото през 1978 г. Чепинец постига истински подвиг в турнира за Купата на Съветската армия. Скромният отбор от Велинград, който се представя неубедително в Южната Б група, елиминира действащия шампион и носител на купата Левски, с което се ражда рефренът "Кой предаде Левски? Чепинец!", а впоследствие на 1/2-финалите е на косъм от това да екзекутира и ЦСКА! През онзи сезон Чепинец има съвсем скромни възможности, като завършва 13-и в Южната Б група, която е в състав от 20 отбора. Чепинец редовно е в долната половина на таблицата. Но в турнира за Купата на Съветската армия постига героизъм след героизъм.

Отборът елиминира последователно втородивизионните Ботев Ихтиман с 4:2 и Етър с 4:3, а на осминафиналите му предстои двубой с елитния Сливен. Войводите губят с 0:1, но в 80-ата минута започват скандали. Цонко Симеонов е изгонен, а капитанът на Сливен Николай Арабов събаря рефера на земята. Войводите напускат терена, мачът е прекратен. Следват жестоки наказания - служебно 4:0 за Чепинец, Сливен е изваден за 5 години от турнира, Арабов остава извън игра за година... Жребият към велинградчани обаче е по-тежък и от санкциите на Сливен - съперник на 1/4-финалите се оказва Левски - шампионът и действащ носител на купата!

Кой би предположил, че скромният Чепинец има някакви шансове срещу сините? Двубоят между двата отбора е на 18 февруари 1978 г. на неутрален терен в Карлово. Шефът на Левски Иван Вуцов отсича - няма как да сме в един хотел с Чепинец. Велинградчани се местят без протести в Сопот. В деня на мача от 11:00 часа двата отбора се събират пред паметника на Васил Левски. Капитаните Кирил Ивков на Левски и Никола Кьосов на Чепинец поднасят венци. В лагера на втородивизионния тим цари спокойствие. А шофьорът на автобуса Никола Големеев казва на тръгване за Карлово - "Имам чувството, че ще спечелим с дузпи"... Стадионът в Карлово се пръска по шефовете, на трибуните има 16 000 зрители. Чепинец влиза без страх в срещата и реди пропуск след пропуск. Сините подхождат надменно. Вкарват ранен гол чрез Иван Тишански в 16-ата минута от над 30 метра и това ги успокоява още повече. Но... високомерните в тази среща звезди на Левски сами си вкарват главата в торбата.

Попарени са в самия край на редовното време. В 87-ата минута Николай Сестримски-Панса вкарва прекрасен гол, прехвърляйки Стефан Стайков - 1:1. Следват продължения! В тях кошмарът за Левски става пълен. Стефан Аладжов на два пъти чисти топката от гол-линията след удари на Сестримски и Благов. Но истинският син ужас настава при дузпите. Велинградчани са като хирурзи не пропускат нито един удар, вкарват всичките си пет изпълнения. Резервата Димитър Енчев от Левски удря гредата, а шутът на Воин Войнов е спасен от стража Тодор Филипов и... Левски е елиминиран! Пълен шок! Публиката, подкрепяща втородивизионния тим, навлиза на терена, треньорите на Чепинец Чолев и Илинов са хвърляни във въздуха. Велинград празнува цялата нощ. Еуфорията е огромна. Жестокият жребий обаче се затвърждава - следва полуфинал с ЦСКА. Двубоят е насрочен за 10 май 1978 г., а БфС определя мачът да се играе на "Васил Левски". На 6 май Чепинец излиза за първенство срещу Розова долина Казанлък. Мачът завършва 2:2, след като велинградчани са водили с 2:0. През нощта двете греди на стадиона са отрязани. Оставено е и послание - "Днес гредите, утре главите" Ръководството веднага освобождава треньора Борис Чолев. Подготовката за полуфинала с ЦСКА се води от помощника му Христо Илинов, а от Ботев Пд за консултанти са повикани Иван Глухчев и Виден Апостолов. Тримата стягат отбора за сблъсъка с армейците, тренират и дузпи. И ЦСКА за малко да бъде унижен. В самия мач Чепинец предимно се отбранява. Червените редят пропуски, но в редовното време не успяват да преодолеят отличната защита на велинградчани - 0:0 и продължения. Звездата Спас Джевизов е подмятан по целия терен от капитана Кьосов, за капак се и контузва. Георги Денев-Кучето обаче съумява да изработи спорна дузпа в 115-ата минута! Божил Колев е точен за 1:0. Чепинец обаче се хвърля на щурм и изравнява. В последната 120-а минута е отсъден фаул на границата на наказателното поле. Орлин Кадьов не прощава -праща топката право в мрежата на Борис Манолков - 1:1, и Чепинец ще бие дузпи и срещу ЦСКА. В списъка на велинградчани се прави промяна, като вместо заменения Сестримски като пети изпълнител е записан вратарят Тодор Арсов. Този път шансът изневерява и той пропуска. Божил Колев, Никола Христов, Цецо Йончев и Георги Денев бележат за ЦСКА, а Кадьов, Филипов и Иванов са точни за Чепинец. Така армейците отиват на финал срещу Марек.

Армейците обаче губят с 0:1 с гол на Севдин от 30 метра в 30-ата минута за 30-ата годишнина на ЦСКА! Това е и единственият значим трофей на Марек. Елиминацията на Левски и канските мъки, причинени на червените, пък остават най-ярката звезда в историята на Чепинец. На следващата година отборът постига и най-големия си успех за първенство - завършва 3-ти в Южната Б група, но никога не играе в елита. Е, утре велинградчани ще могат отново да се изправят срещу ЦСКА. И макар и във В група, тръпката ще е все така уникална! Но каква ти В група - където е ЦСКА, там е елитът и в неделя на "Армията" Чепинец ще се почувства като част от него.