Класиралият се вече за 1/4 финалите тим на Кот д`Ивоар спечели срещата си с Мали с 3:0 и по този начин отстрани малийците от турнира за Купата на африканските нации. Спечелена точка щеше да гарантира на "слоновете" първото място в групата и по този начин избягваха домакина Гана в следващата фаза, но тимът бе далеч по-убедителен.

Точка пък щеше да бъде достатъчна на Мали да премине груповата фаза. Ако обаче малийците загубеха, а Нигерия спечелеше срещу Бенин, головата разлика щеше да определи кой от двата тима ще продължи напред.

"Слоновете" бяха без централния защитник на Арсенал Коло Туре, който е с травма, Мали пък бе без дефанзивния халф и капитан на тима Мамаду Диара.

Кот д`Ивоар започна по-добре срещата и откри резултата още в 9-ата минута. Яя Туре намери Дидие Дрогба, който в своя юбилеен мач №50 за националния си тим вкара и гол №31 за отбора.

В 19-ата минута Марк Дзоро Кполо имаше прекрасен шанс да удвои преднината на домакините, като след корнер остана непокрит и засече топката от 6 метра, но по чудо не вкара.

В 28-ата минута Сиака Тиане проби отляво и центрира, но нападателят на Севиля Аруна Коне не можа да насочи топката във вратата.

2 минути по-късно Мали пък имаше изгоден шанс. След изпълнение на свободен удар, топката бе центрирана на задната греда към Сами Траоре, който стреля, но неточно.

Полувремето завърши при 1:0 за Кот д`Ивоар, а на почивката дефанзивният халф Момо Сисоко, който по-рано днес финализира преминаването си от Ливърпул в Ювентус, изненадващо замени нападателя Фреди Кануте.

Това не даде голям резултат и в 55-ата минута "слоновете" вкараха съкрушителен за Мали втори гол. Зоро засече топката след корнер на Яя Туре и за втори път вратаря Сидибе бе преодолян.

До края на срещата остана време и за още един гол. Той бе дело на Бубакар Саного. Представилият се много силно дефанзивен халф на Барселона Туре стреля от границата на пеналта, Сидибе парира, но при добавката на Саного бе безпомощен.

Така Кот д`Ивоар се класира като първи в група "Б" на турнира и на четвъртфинала ще се изправи срещу Гвинея. Мали пък отпада поради по-лошата си голова разлика от Нигерия. "Суперорлите" спечелиха с 2:0 своята среща с Бенин и също събраха 4 точки и продължават напред.

Още в 8-ата минута нигерийците показаха на съперника какво го очаква. Джон Оби Микел започна атака на тима, но вместо да подаде на свободния Уче, той избра комбинация с Якубу и бранителят Аденон успя да го парира.

В 18-ата и 21-ата минута нигерийците отново създадоха добри възможности чрез Петер Одемвинге и Йоубо.

Нигерия имаше предимство през първата част, но попадение не падна. Това се случи в 51-ата минута, когато Тайво намери Оби Микел в пеналта и халфът на Челси се разписа.

В 85-ата минута Якубу окончателно сложи точка на спора. То получи подаване от Оби Микел и елегантно преодоля вратаря на "катериците" Йоан, оформяйки крайното 2:0 в полза на Нигерия.

На четвъртфиналите нигерийците се изправят срещу домакина Гана.