Кабо Верде и Египет се класираха за осминафиналите в турнира за Купата на Африка, след като завършиха на първите две места в група В.

"Сините акули", какъвто е прякорът на националния отбор на Кабо Верде, са на върха със 7 точки. Следва Египет с 3. Фаворитът Гана остана на 3-ата позиция с 2 точки и ще се надява на положителен развой в другите групи, също за да вземе квота. Мозамбик е последен, също с 2

И двата мача от последния кръг в групата Гана - Мозамбик и Египет - Кабо Верде, завършиха с един и същи резултат - 2:2, но сценарият беше различен. Срещу Гана тимът на Мозамбик изравни с две попадения след края на допълнителното време.

Египет пък обърна от 0:1 до 2:1 мача с Кабо Верде, но тъй като там играха 11 минути добавено време и другата среща вече беше завършила, се стигна до равенство. То не промени крайното класиране и продължаващите напред отбори.

На мача Мозамбик - Гана съдията Ибрахим Мутаз от Либия отсъди три дузпи, две за Гана, които бяха превърнати в голове от Джордан Айю в 15-ата и в 70-ата минути. При втората реферът наказа с жълт картон Рейнилдо Мандава, иначе футболист на Атлетико (Мадрид), който беше избран и за играч на срещата.

Вторият наказателен удар беше печелен от по-големия от братята Айю - влезлият на полувремето Андре, който изигра своя рекорден 37-и мач на финалите на турнира изобщо.

При този резултат Гана заемаше 2-ата позиция в крайното класиране и продължаваше без проблем, тъй като по същото време в другата среща имаше равенство 1:1. Но в 91-ата минута съдията даде дузпа и за Мозамбик заради игра с ръка, която Джени Катамо превърна в гол. А три минути след този гол Рейнилдо след изпълнение на ъглов удар вкара с глава за 2:2.

В другата среща рекордьорите със седем титли в Африка - тимът на Египет, остават без победа в групата. Тя им беше отнета от Брайън Тейшейра, който се разписа за 2:2 в 99-ата минута.

Египтяните, които играха без контузения Мохамед Салах, бяха обърнали мача от 0:1 до 2:1 с голове на Махмуд Ибрахим-Трезеге и на Мустафа Мустафа в 51-ата и в 91-ата минута. Равенството, оформено накрая, не промени нищо след развоя в другата среща.

За отбора на Кабо Верде като титуляри играха добре познатите у нас Патрик Андраде, носил екипа на Черно море (Варна), и Гари Родригес, играл за столичния Левски.