Гана премина по убедителен начин груповата фаза на турнира за Купата на африканските нации. Ганайците спечелиха и трите си срещи до момента, като в последната надделя над Мароко с 2:0. По този начин Гана оглави група "А" на турнира и в четвъртфинала ще играе със завършилия на второ място в група "Б".

Домакините се нуждаеха само от точка срещу Мароко, за да си осигурят класиране в следващата фаза. Мароко пък трябваше да спечели, за да е сигурен в продължаването си.

Първата по-сериозна опасност в срещата се случи пред вратата на Гана. Менса не можа да изчисти добре една топка и Хишам Абушеру можеше да създаде неприятност, но вратарят Кингстън предвидливо излезе и изчисти.

В 26-ата минута класата на ганайците обаче пролича и резултатът бе открит. Играещите в Премиършип Съли Мунтари и Майкъл Есиен се разбраха чудесно и халфът на Челси вкара първия гол.

2 минути по-късно се получи и най-спорната ситуация в срещата. Бранителят на домакините Пантсил си отбеляза автогол, който бе отменен заради засада на футболист на Мароко, който не влияеше на ситуацията.

В 44-ата минута самият Мунтари се разписа за 2:0, след като минута по-рано бе пропилял добър шанс. Халфът на Портсмут, към когото се считаше, че аспирации има Ливърпул, получи топката от Есиен и огорчи за втори път стража на гостите Ламягхри.

Ганайците продължиха с натиска си и през втората част и в 57-ата минута неуморният Агого проби отляво и центрира. Вратарят на гостите не бе убедителен и топката се отби от гредата, но при добавката Асамоа Гиан я прати в аут.

8 минути по-късно Есиен пробва рефлекса на стража Ламиагхри от далечно разстояние и не бе далеч от успеха.

В 80-ата минута обаче вратарят направи великолепно двойно спасяване след изстрел и опит за добавка от страна на Куинси.

Мароко обаче не успя да обърне резултата и отпадна от надпреварата, тъй като прекият конкурент за второто място Гвинея завърши при равенство 1:1 с Намибия и изпревари с точка мароканците.