Турнирът за Купата на Африка започна! Домакините от Габон сътвориха неочаквана издънка, стигайки само до реми (1:1) срещу пълния дебютант в надпреварата Гвинея-Бисау.

Развоят на срещата бе изключително драматичен, след като фаворитите допуснаха изравняване секунди преди последния съдийски сигнал на Гехад Гериша от Египет.

Първото попадение в срещата реализира голямата звезда на домакините - Пиер-Емерик Обамеянг. Голмайсторът на Борусия (Дортмунд) засече отлично центриране на Буанга и не остави никакви шансове на Мендеш в 52-ата минута.

До края Габон можеше да се поздрави и с второ решително попадение, но този път късметът не бе на страната на Обамеянг.

Сякаш пророческо се оказа положението в 85-ата минута, когато стражът на домакините Дидие Овоно сътвори уникално спасяване след изстрел с глава на съперниковия нападател Федерик Менди.

Ужасяващото за габонци се случи в даденото от съдията продължение. Юрай Соареш влезе в историята на тамошния футбол, след като отбеляза първия гол в историята на Гвинея-Бисау за КАН.

Цял мач за гостите от Гвинея-Бисау изигра крилото Тони Силва, който преди време носеше екипа на автентичното ЦСКА.

ГАБОН - ГВИНЕЯ-БИСАУ 1:1

1:0 Обамеянг (53"), 1:1 Соареш (90")

СТАДИОН: "Стад д"Ангонже"

СЪДИЯ: Гехад Гериша (Египет)

ГАБОН: Овоно, Манга, Палун, Обианг, Апиндангойе, Танджигора, Лемина, Ндонг, Буанга, Обамеянг, Евоуна (резерви: Вахтер, Обамбу, Мбинги, Биого Поко, Мадинда, Мезуи, Абуе, Мартинсон-Нгоуали, Зе Ондо, Канга, Ондо, Бицеки)

ГВИНЕЯ-БИСАУ: Мендеш, Юрай Соареш, Силва, Дабо, Агостиньо, Зезиньо, Тони Силва, Франсиско Жуниор, Нани, Камара, Жоао Марио (резерви: Алдаир, Бокунджи Са, Канде, Сами, Менди, Камара, Пикети, Папа Фал, Сана, Емануел Менди, Еридсон, Руи Дабо)