Нападателят на Камерун Самуел Ето'о записа името си със златни букви в историята на африканския футбол, след като стана най-резултатният играч в историята на турнира. Трикратният футболист номер 1 на Африка се разписа на два пъти при победата над Судан с 3:0 и събра 16 гола в сметката, с което и изпревари досегашния водач в класацията Лоран Поку (Кот д'Ивоар), който вече има с два по-малко - 14.

Успехът осигури класиране за "неукротимите лъвове" на 1/4-финалите. Още във втората минута възпитаниците на Ото Пфистер можеха да открият резултата, но последователни удари на Ашил Емана и Ето'о бяха избити на голлинията.

Все пак логичното се случи 16 мин. по-късно, когато Емана бе съборен в наказателното поле от Юсеф Аладин и от бялата точка Ето'о бе безпогрешен за 1:0. В 33-ата мин. пък защитникът на Судан Мохамед али Хидер си отбеляза автогол, след като топката се удари в гърба му и влетя в мрежата на Абдалах.

Две минути след края на редовното време отново Ето'о оформи крайното 3:0, след като напредна отляво и с удар покрай вратаря на Судан отбеляза 16-ия си гол на финали за купата на Африканските нации.

В другия мач от група "С" шампионът Египет завърши наравно 1:1 със Замбия и спечели борбата в групата. Амр Заки откри за "фараоните" в 14-ата мин., но Крис Катонго изравни за "медните куршуми" с мощен шут отблизо три минути преди края. Въпреки това обаче равенството не бе достатъчно за замбийците, които бяха изпреварени от Камерун в борбата за второто място.

• Камерун - Судан 3:0
    1:0 Ето'о (28), 2:0 Али Хидер (33-авт), 3:0 Ето'о (90+2)

Камени, Атуба (46-Чато), Бикей, Биния, Р. Сонг, Емана (57-Тому), джереми, М'бами, А. Сонг, Ето'о, Жоб

Абдалах, Ахмед, Ал Тайеб, Али Хидер, Дамар, Аладин, Ел Доуд, Ладо, Мостафа, Бабикер (65-Агаб), Тамбал (65-Хасан)