Отборът на Египет се класира за финала на купата на Африканските нации след победа с 4:1 над Кот Д'Ивоар. Срещата бе повторение на последния финал в турнира, когато "фараоните" празнуваха след 4:2 при дузпите.

Играчите на Кот Д'Ивоар, който бяха смятани за фаворити преди тази среща, започнаха по-добре срещата и изпуснаха две чисти положения за гол в първите 10 минути.

Първо Калу опита силата на своя удар от пряк свободен удар, а малко след него и Дрогба стреля опасно, но Ал Хадари спаси.

Резултата бе открит в 12-ата минута от Фати, който се възползва от грешка в защитата на Кот Д'Ивоар при изпълнението на корнер. Топката рикошира в тялото на бранител на "слоновете" и излъга Бари Копа за 1:0.

След гола египтяните се затвориха и изчакваха противника си на контраатака. В 24-ата минута Ахмед Фахти имаше шанс да удвои аванса на "фараоните", но стреля неточно.

Малко след това при едно центриране отляво, топката бе пропусната от защитниците на Египет, попадна у Дрогба, който бе сам до далечната греда. Капитанът на "слоновете" си я спря и стреля силно, но вратарят на Египет Ал Хадари се хвърли в ъгъла и блокира шута.

В 35-ата минута вратарят на Кот Д'Ивоар Бари се контузи и бе заменен от резервата Лобуе.

Десет минути след това Дидие Дрогба отново пропусна поредна възможност да вкара от непостредствена близост, но уцели паднал на земята играч на Египет.

Впечатление през първата част направи слабото съдийство, което допълнително изнерви играчите на двата тима.

В началото на второто полувреме "слоновете" излязоха пределно мобилизирани и в първите минути пропуснаха нова чиста възможност за гол. Дидие Дрогба и този път бе човекът, който пропусна да вкара. От 5 метра от стреля с глава, но вратарят на Египет бе избрал добра позиция и отби.

Малко след това и Кейта имаше възможност да вкара, но се забави и провали усилията на съотборниците си.

В 58-ата минута, отново той бе съборен на 20 метра в дясно от наказателното поле на Египет. Последва пряк свободен удар, Бока стреля, но и този път Ал Хадари успя да избие акробатично, показвайки за пореден път, че трудно ще пусне гол в тази среща.

В следващите две минути на стадиона в "Баба Яра" паднаха два гола. Първо египтяните вкараха втори гол, чрез Заки, който притича при един корнер и отблизо вкара за 2:0.

В следващата атака "слоновете" също успяха да вкарат и да върнат донякъде интригата в срещата. Кейта получи топката в ляво от вратата на Египет и със силен удар в горния ъгъл направи 2:1.

"Фараоните" обаче окончателно пречупиха "слоновете" в 68-ата минута, когато Заки се възползва от грешка в защитата на Кот Д'Ивоар при една контраатака през центъра, преодоля Коло Туре и със силен удар в близкия ъгъл направи 3:1.

Около 70-ата минута Египет пропусна нови две опасности, чрез Заки и влезлият след почивката Мохамед Зидан.

Именно последният бе в основата на четвъртия гол, когато центрира ниско към Абутрика и той отблизо направи резултата 4:1.

Така с по-пестелива игра, малко голови опасности и много тактика Египет успя да достигне до финала, където ще играе с Камерун, победил малко по-рано Гана с 1:0.

Кот Д'Ивоар - Египет 1:4
Кейта '63 (Кот Д'Ивоар); Фати '12, Заки '62, '66, Абутрика '90 (Египет)

състави:
Кот Д'Ивоар: Бари Копа, Бока, Мейте, Коло Туре, Ебуе, Калу, Закора, Яя Туре, Кейта, Диндане и Дрогба
Египет: Ал Хадари, Сайд, Гома, Ел Фатах, Мохамед, Раду, Абутрика, Муалад, Собни, Мотаеб и Заки