Най-перспективната кариера във футбола на Балканите не е футболист, нито треньор, нито дори собственик. Тя е погребален агент. В някои източноевропейски страни и клубове е най-добре да се сбогуваш с близките си, преди да станеш президент, и да оставиш мерките си в местното погребално бюро.

Ако искате да купите дял от някой клуб, стойте настрана от българския Славия. Преди време бомба взриви асансьор в сградата на холдинговата компания, притежаваща клуба. Равносметката: бяха убити един директор и трима бодигардове. 8 месеца по-късно друг директор, този път с петима бодигардове, беше ликвидиран край клубната база (това най-малкото те кара да се чудиш дали изобщо си струва да плащаш на бодигардове).

След още 4 седмици трети директор получи куршум в сърцето. Всичко това и много повече излезе на бял свят в резултат на разследване на група репортери в Източна Европа, които откриха един подземен свят на неприкосновени футболни гангстери.

Убийства, измами, укриване на данъци, кражби, пране на пари, уреждане на мачове, босове от престъпните игри, контролиращи футбола - това е ежедневието в някои клубове и първенства. Друг клуб, изключително обичан от погребалната индустрия в България, е Локомотив (Пловдив). Бившият борец Георги Калапатирев контролираше клуба в средата на 90-те години, но не задълго. Куршум в сърцето сложи край на царуването му и той бе сменен от Георги Проданов. Когато ченгетата извлякоха останките на този Георги от автомобила му, откриха, че спирачките са били умишлено повредени.

Последваха три години затишие, след което стрелбата беше подновена. Друг шеф в клуба бе ударен с калашников, след което се случва нещо забележително - седем години без смърт, свързана с Локо (Пд). През 2005 г. обаче следват нови три убийства на клубни босове.

В Босна убиват по-малко, но затова пък крадат много повече. Така например в един момент са изчезнали около 1 милион евро, които националната федерация трябваше да плати под формата на данъци. Генералният секретар, Муниб Усанович и ковчежникът са обвинени в злоупотреби. Докато си раздавали безлихвени заеми, двамата загубили документи, отчитащи усвояването на други 250 000 евро.

Одиторът, назначен от съда, заяви, че начинът, по който е било водено счетоводството във федерацията, е най-лошият, на който е ставал свидетел в рамките на последните 20 години. Това до голяма степен е разбираемо, като се има предвид какви хора членуват в изпълнителния комитет на футболната централа. Един от тях бе осъден за грабеж и стрелба по човек, който не се поддал на изнудване. Друг член бе арестуван миналата година по обвинения, свързани с организирана престъпност, а трети отрича обвинения за трафик на дрога. Елитът на Босна отразява подобаващо греховете на шефовете. Епидемията от уредени мачове поражда интересни тенденции.

През сезон 2007/08 например само 10 процента от мачовете се печелят от гостите. За сравнение, в Англия цифрата е 27 процента, в Германия също, а в Испания 29. Нищо чудно, че запалянковците изоставят стадионите. Хора от фенклуба на Сараево "Фанатиците" призоваха ФИФА и УЕФА да се намесят, но никой не им обърна внимание. Защитникът на Рейнджърс Саша Папац пък реши да преустанови всякакви контакти с федерацията и се отказа от националния отбор.

Междувременно в Украйна два футболни клуба бяха заклеймени като свърталище на организирани престъпни банди от полицията. Нахлувайки в офисите на Закарпатие например, ченгетата арестуват 36 въоръжени мъже. Те обясняват, че са се подготвяли за изборно събрание. Силите на реда признаха, че са изпуснали още 150 бойци.

В хода на разследването бяха посветени месеци на трансферите на футболисти от Латинска Америка в Европа. Бе установено извършването само на едно убийство. Собственик на български клуб, специализирал се в сферата на наркотиците, хазарта и кражбите на автомобили, пробвал да се намеси в прането на пари в Парагвай и бил спрян с един куршум в гърдите.

Докладът засяга много известни играчи и агенти, както и съмнителни офшорни компании от Карибите до Люксембург, Дъблин, Андора и Гибралтар. Всичко това намирисва на укриване на данъци и други шашми. Екипът, осъществил разследването, се обърна към ФИФА с молба за коментар относно участието на някои от лицензираните й агенти. От световната централа не благоволиха да отговорят.

Човекът в УЕФА, от когото се очаква да подгони мошениците, е президентът Мишел Платини. Той обаче изглежда объркан. Запитан за 160-те полски футболни деятели, обвинени в уреждане на мачове, французинът заяви: "Аз не съм нито съдия, нито полицай", и добави, че националните проблеми трябва да се решават в съответните страни.

Когато полското правителство направи именно това през октомври, като спря дейността на националната федерация, която не желаеше да прочисти спорта, Платини и Блатер веднага подкрепиха опозорените чиновници и заплашиха полския футбол с изключване от всички международни турнири.

Междувременно Блатер и Платини продължават да се ползват с изключително силна подкрепа в Източна Европа.

* Ендрю Дженингс е знаменит разследващ журналист. Известен е най-вече с разследванията на корупция в Международния олимпийски комитет и ФИФА, автор е на книгата "Господарите на кръговете"