Отборът на Славия спечели поредното издание на най-старото столично дерби в efbet Лига. "Белите" се поздравиха с минимален успех над Левски в повторния дебют на своя нов старши-треньор Александър Тарханов.

Битката в кв. "Овча купел" се реши за 120 секунди в края на първата част. В 35-ата минута домакините организираха бърза контраатака, благодарение на която Калоян Кръстев реализира прекрасно попадение в мрежата на Михайлов. Малко след това левскарите останаха и с човек по-малко поради факта, че Живко Атанасов изпусна своите нерви и удари без топка бившия "син" Атанас Кабов.

Снимка 501222

Оттам насетне вековниците изиграха сравнително силно второ полувреме, но пропуски на Здравко Димитров ги лишиха от точката. Въпреки триумфа, Славия остава на предпоследна позиция в efbet Лига. Левски пък е девети с 11 пункта.

В началото на срещата впечатление направи не толкова играта на двата тима, ами разпределението на "сините" фенове. Враждуващите левскарски фракции бяха раздалечени една от друга, за да не се повтарят баталните сцени от преди няколко седмици в Коматево, когато ултрасите се биха помежду си в клетката за гости.

Левски демонстрира една идея по-голяма активизация при старта на най-старото столично дерби. Здравко Димитров беше енергичен по фланга и в 11-ата минута поредно негово центриране можеше да се превърне в голова асистенция. Мартин Райнов и Андриан Краев обаче закъсняха в опитите си за засичане на кълбото.

Снимка 501221

Нападателят на "сините" в този мач - Андриан Краев се бе позиционирал отлично при центриране от фаул на Димитров и отправи удар с глава в 18-ата. Той попадна в очертанията на вратата, но Георги Петков беше на мястото си и улови.

Дербито изведнъж се съживи в 35-ата минута, когато Славия нанесе първия голов удар в мача. Левски имаше възможност да открие при центриране от фаул, но Атанасов насочи право в обсега на Петков. Оттам вратарят стреля силно в половината на "сините", където Старокин и Кабов се сбориха за кълбото. Никой от тях не излезе краен победител, но от ситуацията се възползва връхлитащият Калоян Кръстев, който с едно поемане се озова сам срещу Николай Михайлов. Младежкият национал стреля силно под гредата и донесе голямата радост за феновете на Славия.

Снимка 501236

Минута, след като инкасираха попадение, още един тежък удар се стовари върху гостите. Централният бранител на "сините" Живко Атанасов изпусна нервите си и изблъска без топка провокиралия го Атанас Кабов. Станислав Тодоров видя ситуацията отблизо и не се поколеба да изгони №3 от Левски. Нужно е да се отбележи, че пострадалият Кабов провокираше своите бивши колеги от началото на срещата. Дори и самият той получи официално предупреждение.

Снимка 501237

Малко преди паузата, Атанас Кабов можеше да постигне бленуваната вендета спрямо Левски - клубът, който го освободи в началото на сезона поради липса на достатъчно потенциал за "синята" фланелка. Големият шанс се откри пред него, тъй като Ради Кирилов стреля слабо, но ударът му се превърна в пас за гореспоменатия. Кабов обаче не бе подготвен и само прати кълбото покрай лявата греда на Михайлов.

Напрежение между "бели" и "сини" отново имаше в 54-ата минута, когато Атанас Кабов пострада след сблъсък с играч на съперника. Тома Даске неволно го закачи със своята обувка в челото и бившият юношески национал на България трябваше да получи медицинска помощ.

Снимка 501238

Голямата възможност за изравняване се откри пред гостите след точно час футбол. Матео Стаматов напредна отлично по фланга, след което размени двойно подаване с Райнов. Миг по-късно крайният бранител вече бе центрирал перфектно за Здравко Димитров, чието воле обаче мина високо над горната греда. А разстоянието от голлинията бе около 6-7 метра...

Славия можеше да удвои своята преднина в 70-ата минута. Андреа Христов действа хитро и бързо се позиционира на първа греда при корнер. Бранителят съумя да отправи изстрел, който щеше да матира Михайлов, ако бе попаднал в очертанията на неговата врата.

Матео Стаматов игра на риск в собственото си наказателно поле, влизайки твърдо в краката на Емил Стоев. Крилото на Славия можеше да си изработи и дузпа, но реши да не търси такава, а да комбинира с Кирилов, който обаче не успя да уцели кълбото.

Снимка 501228

Фенове и футболисти на Левски имаха брожения към главния съдия Станислав Тодоров в 82-ата минута. Тогава, според тях, удар на Робърта се бе спрял в ръката на "бял" защитник. Реферът от Шумен не уважи техните претенции и даде знак играта да продължи.

До края не се случи нищо интересно пред двете врати и така Славия се поздрави с втората си победа от началото на сезона.

Снимка 501227

В следващия кръг на Левски предстои трудно домакинство на Черно море. Славия пък гостува на новаците от ФК ЦСКА 1948.