След 18-годишна пауза, отборът на Септември се завърна във футболния ни елит. Столичани сториха това със стил, след като спечелиха баража си за класиране/оставане в Първа лига срещу Монтана. Селекцията на Христо Арангелов триумфира със скъпоценното 2:1.

В герои за софиянци се превърнаха Янко Ангелов и Борис Галчев, които се разписаха още до почивката. Попадението на втория пък бе изключително, след като Марадоната от Добринище прехвърли майсторски излезлия напред Счекич.

Монтана - Септември 1:2 (Развой на срещата по минути)

Столичани заеха последното свободно място в Първа лига

Монтана се сети да играе едва в последния половин час на двубоя. Тимът от Северозападна България намали изоставането си в 66-ата чрез Атанас Илиев, но до края така и не докара нещата до продължения. Върховен малшанс сполетя "сините" в 9 минути преди края, когато изстрел с глава на Даниел Генов срещна гредата.

В заключителните мигове нервите на монтанския треньор Атанасов не издържаха и той бе изгонен с червен картон от съдията Никола Попов.

Септември стана третият отбор от Втора лига, който се уреди с виза за елитния ни шампионат след Етър и Витоша (Бистрица). Не така стоят нещата с наглед качествените тимове като Монтана, Локо (Горна Оряховица) и Нефтохимик, които безславно бяха изпратени в небитието на полупрофесионалния ни футбол.

Баражът на "Лаута" започна по мечтан начин за символичните гости от София. Не бяха изминали и 120 секунди, когато Септември съумя да поведе в резултата. Даниел Пехливанов поде една атака по крилото, която завърши с корнер за септемврийци. С изпълнението му се нагърби Борис Галчев, който центрира акуратно за Янко Ангелов. Юношата на Левски се измъкна от персоналния си пазач Сене и с глава не остави никакви шансове на Счекич!

Ранното попадение дари момчетата на Христо Арангелов с допълнително самочувствие. В 5-ата минута Ишмаел Байду демонстрира техника на висока скорост и само навременната намеса на Михов предотврати втори гол в мрежата на "сините". Секунди по-късно опасен пробив на Ради Василев не съумя да завърши с така желания удар.

Монтана бе в абсолютен амок и сякаш логичното се случи едва в 10-ата минута, когато преднината на Септември вече бе цели два гола! Стоян Предев опита късмета си с центриране към Байду, отбраната на съперника изчисти топката, но за нейна зла участ, тя попадна точно в краката на Борис Галчев. Марадоната от Добринище защити своя прякор, след като видя излезлия леко напред Счекич и с фантастичен прехвърлящ удар приближи септемврийци опасно близо до футболния ни елит.

Септември можеше да подпечата рано визите си за Първа лига в 14-ата минута. Борис Галчев отправи 30-метров пас към Байду, който се възползва от отличната си техника и преодоля Андреас Васев. Последва прострелен пас на ганаеца за Янко Ангелов. Авторът на първия гол обаче не беше достатъчно концентриран и от удобна позиция прати коженото кълбо в аут.

Макар и изключително малък брой, публиката на "Лаута" стана свидетел на много куриозна ситуация. Остро центриране към Байду приключи с опит за изчистване от страна на Андреас Васев. Той обаче беше толкова неуспешен, че се превърна в ефектен автогол. Реферът Никола Попов обаче се смили над монтанчани, отсъждайки нарушение в атака на ганаеца. Преди това на Счекич пък му се наложи да демонстрира класа при тежък изстрел от средна дистанция на Пехливанов.

Половин час след началото на срещата гостите от София имаха претенции за дузпа. Ишмаел Байду бе покосен от леко закъснял, но точен шпагат на Васев. Ситуацията обаче не се оказа достатъчно ясна, за да накара Никола Попов да дари Септември с наказателен удар.

Монтана демонстрира признаци на живот едва към 32-ата минута, когато Даниел Генов сътвори нещо по-опасно в наказателното поле на Септември. Завършващият му удар обаче попадна право в обсега на опитния Вальо Галев.

Секунди преди края на полувремето, Септември бе на крачка от това да повтори упражнението от втората минута. Галчев отново центрира за Ангелов, той пак игра с глава, но този път ударът му получи възможност за добавка от Байду. Топката обаче така и не намери очертанията на вратата.

Подновяването на играта можеше да донесе много радост за Септември. Третият гол се задаваше с пълна сила в 51-ата минута, когато нов чудесен пробив на Байду завърши с пас към Радослав Василев, който обаче незнайно как от няколко метра стреля право в тялото на плонжиралия отчаяно Неманя Счекич.

Донякъде изненадващо, с оглед случващото се до този момент, Монтана се върна в мача след точно 66 минути на "Лаута". Андреас Васев се справи с фланговия бранител Стоян Предев и подаде чудесно към централния нападател Илиев. Юношата на Черно море се възползва от своя първи шанс и неспасяемо прониза Галев за 1:2.

Септември започна да се огъва в заключителните минути. Изморените столичани отстъпиха изцяло инициативата на Монтана, като "сините" бяха сполетени от уникален малшанс в 81-ата минута. Иван Михов центрира в суматохата на септемврийското поле. Вальо Галев не се намеси по най-добрия начин, което даде възможност на Генов да играе с глава. Топката бавно се търкаляше към опразнената врата на съперника, но в крайна сметка се отклони в страничната греда.

Емоционалните последни мигове на баража явно не понесоха на наставника Атанас Атанасов. Селекционерът на Монтана изпусна нервите си и изпадна в бурни псувни по адрес на съдията Никола Попов, който не му остана длъжен и го изгони с директен червен картон.

До края тимът от Северозападна България атакуваше неспирно, но времето, а и футболните качества на "сините", не им спомогнаха да докарат този бараж до продължения. Така след пауза от 18 години, отборът на Септември отново се завърна сред футболния елит на България.