Отборът на Лудогорец е шампион на България за пети пореден път! „Орлите“ сториха това без игра, след като основният им конкурент Левски допусна сензационна загуба като домакин Локомотив (Пд) – 2:3. Така селекцията на Георги Дерменджиев е недостижима на връха със своите 64 точки.

Какво се случи на „Герена“? Левски стартира двубоя на много високи обороти и до 17-ата минута водеше с 2:0 след попадения на Христов и Мигел Бедоя. Втората част обаче донесе нещо рядко виждано за столичния гранд. „Сините“ пропиляха своята комфортна преднина и дори допуснаха унижението да загубят на свой терен. За това обаче „виновници“ са техните опоненти от Локомотив. Секунди след подновяването на играта, те бяха „съживени“ след странен автогол на Сашо Александров.

До края пловдивчани бяха убийствени на контраатака и след попадения на Камбуров и Карагерен, постигнаха исторически успех насред „Герена“. Така селекцията на Илиан Илиев се доближава все по-близо до крайната си цел – Лига Европа. Конкурентите от Славия, които са четвърти, вече са само на 4 точки разстояние. Левски пък твърдо остава на второто място и няма как да бъде изместен.

НА ЖИВО: Левски – Локомотив (Пд)

Веско Минев ще играе като централен защитник

Секунди преди началото на срещата, в официалните ложи на стадион „Георги Аспарухов“ можеха да се забележат повече от любопитни лица. Наско Сираков отново изгледа двубой на любимия си клуб в компанията на Иво Тонев. Владимир Гаджев пък се бе завърнал от далечна Англия, за да наблюдава изявите на бившите си съотборници. Представителите на холандската компания „Хиперкюб“ също бяха на „Герена“ , за да проследят един традиционен за родния елит двубой.

Мачът можеше да започне по перфектен начин за домакините, които имаха шанс да се разпишат след само 40 секунди футбол. Георги Костадинов сътвори отличен пробив по крилото, след което комбинира добре с Венци Христов. Нападателят видя включващия се Божидар Краев, който за миг остана сам срещу Ел Харуби. По подобие на домакинството срещу Ботев, врачанинът направи кошмарен пропуск, стреляйки право в обсега на мароканския страж.

Последваха спокойни минути на "Герена". Двата тима не можеха да създадат реално голово положение. Забелязваха се много грешки в отиграванията както на софиянци, така и на пловдивчани.

Край на скуката сложи Венци Христов, който в 16-ата минута реализира 8-ия си гол като футболист на Левски. Нападателят с №91 получи пас в перспектива от Сашо Александров. Надбяга тромавия Иван Иванов и с мощен удар, тип „боц“, в далечния ъгъл не остави никакъв шанс на Ел Харуби.

Венци Христов: Загубихме спечелен мач (ВИДЕО)

„Поздравление за момчетата от Локо (Пд)“

И докато "смърфовете" все още ближеха рани по инкасираното попадение, нова светкавична атака на домакините удвои тяхната преднина. Серия от къси подавания завърши с отлична комбинация между Венци Христов и Мигел Бедоя. Секунда по-късно, испанецът отправи акуратен изстрел в непокрития ъгъл на Ел Харуби за 2:0!

Отговорът на Локомотив, въпреки че дойде с огромно закъснение, все пак бе факт. В 30-ата минута пловдивчани организираха бърза контраатака, която свари отбраната на Левски по бели гащи. Коженото кълбо стигна до своя адресат Мартин Камбуров, звездата елегантно се освободи от Минев и Александров и последва негов изстрел към далечния ъгъл. На мястото си обаче бе Боян Йоргачевич, който с брилянтна намеса изчисти топката в корнер.

До почивката „синята“ преднина можеше да бъде още по-изразителна, ако два нови пропуска не бе направил Божидар Краев.

Подновяването на играта подейства по благотворен начин на гостите, които с малко късмет успяха да се доберат до попадение. Центриране на Пауло Серджо обърка отбраната на Левски. В стремежа си да изчисти с глава, Сашо Александров заби коженото кълбо в собствената си врата, шокирайки колегата си Боян Йоргачевич!

Стойчо си глътна граматиката: Трудно е да анализирам такава загуба (ВИДЕО)

„Бъдещето ми ще бъде ясно през следващата седмица“

Домакините имаха претенции за дузпа в 58-ата минута. Кирил Котев дръпна Георги Костадинов, който падна на земята и не успя да отправи удар с глава. "Сините" брожения не бяха уважени от съдийската бригада.

Двубоят на "Герена" започна отначало след точно 65 минути, когато Локомотив (Пд) успя да изравни резултата. В центъра на вниманието отново бе кошмарът на "сините" Мартин Камбуров. Продължителна атака на "смърфовете" сякаш приключи със засда, която така и не бе зачетена от страничния съдия. Футболистите на Левски спряха да играят и това позволи да се организира отлично двойно подаване между Кики и Камбуров. Последният не се поколеба и отправи изстрел от границата на наказателното поле, който не остави никакви шансове на Йоргачевич.

Последваха стихийни атаки на Левски, които обаче така и не даваха резултат.

В 82-ата минута Сашо Александров центрира перфектно на дузпата към връхлитащия Франсис Нар. Ударът с глава на ганаеца обаче попадна точно в прегръдката на Ел Харуби.

Камбуров: Правя чудеса, сякаш съм отново на 25 години! (ВИДЕО)

„Всеки гол срещу Левски ми е сладък“

Докато Левски търсеше с всички сили трети победен гол, една контраатака на техния съперник се оказа достатъчно, за да забие нож в сърцето на "сините". Мартин Камбуров видя много умно откъсващия се Карагерен и му предостави повече от отличен пас. Де Ноойер и Минев нямаха сили да спрат Биската, който от удобна позиция опъна вражеската мрежа за пълния обрат!

В следващия кръг на Левски предстои проблематично гостуване на „черната котка“ Пирин (Благоевград). Двубоят е на 15 май от 20:30 часа. Локо (Пд) пък приема другия борещ се за спасение – Монтана. Това ще се случи в същия час, но ден по-рано.