Отборът на Локомотив е новият господар на Пловдив! „Смърфовете” спечелиха класическото дерби срещу градския враг Ботев с 2:1. Съперничеството бе белязано от много нерви и слаби вратарски прояви. Триумфът на домакините е още по-сладък, тъй като дойде след пълен обрат.

Ботев стартира двубоя далеч по-добре и логично поведе след 22 минути футбол. Лазар Марин се оказа в прегръдките на своите колеги, след като проби, с удар по земя,  посредствения страж Витанов. Локо пък  демонстрира истинските си възможности през втората част. Резултатът бе изравнен в 55-ата минута, когато Стефан Велев наказа „канарите” с удар зад границата на наказателното поле. Радостта на „Лаута” бе пълна, когато 11 минути по-късно, ветеранът Кирил Котев се оказа най-съобразителен при едно меле и с лекота подпечата „червено-черния” триумф.

Успехът остави  Локо на пета позиция в „А” група. Селекцията на Илиан Илиев може да мисли и за атака на „европейското” четвърто място. Към днешна дата там е отборът на Славия, който обаче има преднина от само 5 точки пред пловдивчани. Ботев пък остава твърдо седми с 29 точки.

НА ЖИВО: Локомотив (Пд) – Ботев (Пд)

Вратарската криза е налегнала и двата отбора

Секунди преди началото на градското дерби, агитките на двата тима направиха всичко необходимо, за да дарят с допълнителна мотивация своите любимци. Впечатляващите хореографии за пореден път доказаха средищното място на този двубой в историята на българския футбол.

Първите по-интересни моменти дойдоха пред вратата на Локомотив. Тодор Неделев на два пъти опита късмета си при преки свободи удари. Мерникът му обаче изневери. Домакините отговориха с едно центриране към Иван Иванов, който все пак стреля с глава, но изключително неточно.

Реално първото истинско голово положение бе факт в 8-ата минута. Дани Кики изпълни ъглов удар на първа греда. Нисичкият Емил Гъргоров се освободи от персоналния си пазач и отправи изстрел. На мястото си обаче бе Мартин Димитров, който отрази с вещина.

Ключовият момент в първата част бе 22-ата минута. Тогава гостите от Ботев успяха да поведат в резултата. Футболист на домакините изгуби топката в центъра, с което създаде отлична предпоставка за контраатака на „канарите”. Серкан Юсеин намери с дълго подаване непокрития на крилото Лазар Марин. Крайният бранител реши да отправи изстрел в близкия ъгъл на Витанов. Стражът не се намеси по най-добрия начин и топката се озова в неговата врата.

До края на полувремето, домакините бяха сполетени от още една неприятна новина. Пламен Крумов почувства физическо неразположение и бе заменен принудително от Ванчо Траянов.

Подновяването на играта донесе много радост за домакините. Те успяха да изравнят резултата в 55-ата минута. Отбраната на Ботев на няколко пъти не успя да стопира "червено-черния" натиск и в крайна сметка последва тежкото наказание. Една отбита топка попадна в краката на Стефан Велев, който отправи мощен изстрел извън границата на наказателното поле. Ударът свари неподготвен младия Мартин Димитров и се заби неспасяемо в неговия долен ляв ъгъл. Голмайсторът пък отпразнува попадението си чрез странен танц с добрия му приятел и съотборник Мартин Райнов.

Радостта на "смърфовете" можеше бързо да бъда помрачена. Кирил Котев върна наглед спокойно към вратаря на Локо. Сашо Витанов обаче се подхлъзна и само навременната му повторна реакция спаси домакините от куриозен автогол.

Пълният обрат в срещата бе факт в 66-ата минута. "Смърфовете" изпълниха поредния си ъглов удар в двубоя и този път той даде резултат. Въпросното центриране създаде изключително меле пред вратата на Димитров. Най-съобразителен от всички се оказа бранителят Кирил Котев, който от непосредствена близост опъна мрежата на "канарите".

Обратът явно подейства негативно на „канарите”, които така и не успяха да създадат реално голово положение до края. Нещо повече, при повече късмет Локо можеше да се поздрави и с по-изразителен успех. Добри спасявания обаче направи вратарят Мартин Димитров.

В следващия кръг „смърфовете” почиват, докато Ботев ще приеме на Коматево борещия се за своето спасение – Пирин.