Българският футбол, поне до кризата с COVID-19, беше притегателна сила за играчи от цялото земно кълбо. По родните терени са се подвизавали футболисти от 109 държави! Някои от тях оставиха значима диря в шампионата ни, други пък попаднаха в графата "ментета".
И с право!
Каквото и да си говорим обаче, страната ни е рай за всевъзможни агенти, които с лекота да пласират недотам качествената си футболна стока. От това естествено страдат нашите таланти, заради които после се чудим защо нямаме и добър национален отбор, например!
Но да оставим вечните размишления на страна и да си спомним за част от най-екзотичните играчи, обличали екипите на родни клубове.
ТОМИ ЮРИЧ (АВСТРАЛИЯ)
Страна толкова далеч от нас, но все пак с един горд свой представител в Първа лига. Става въпрос за Томи Юрич, който и в момента играе за ЦСКА. Към края на изминалата година облече екипа на "червените", но травмите и липсата на сработка с неговите съотборници към този момент не му позволяват да развие качествата си на "Армията". Предстои да разберем дали ще получи още малко време от Милош Крушчич и треньорския щаб, или ще бъде освободен.
Източник: cska.bg
ЕМИН ГУЛИЕВ (АЗЕРБАЙДЖАН)
През сезон 2000/2001 година от Литекс предприеха интересен трансферен ход, след като се подсилиха с обещаващия национал на Азербайджан - Емин Гулиев. Халфът дойде под наем от Капаз (Гянджа), но изигра само три мача за "оранжевите". След това бе време да опита късмета си и в Черно море, ала също без никакъв успех. Така българската му одисея приключва, а до края на кариерата си, той се пробва още веднъж в чужбина - записва 6 мача в руския Алания.
ФЕЙСАЛ ШАЙЕСТЕ (АФГАНИСТАН)
Да, и афганистанец е "бродирал" по терените на Първа лига. През 2013 година премина за кратко през Етър, когато "виолетовите" бяха ужасяваща сбирщина от чужденци, водени от турски треньор и падащи в почти всеки свой мач. Все пак, атакуващият халф, роден в Кабул, изигра 10 мача за "болярите", като дори успя да отбележи и един гол. И в момента е национал на родината си, като има записани цели 36 мача.
БУРКИНА ФАСО (Исуф Уатара, Хабиб Бамого)
Буркина Фасо е държава в Западна Африка. Столицата е Уагадугу. Няма излаз на море, но магията на футболния бизнес помага на двама играчи от тази държава да поритат топка у нас. Първият от тях беше Исуф Уатара през сезон 2012/2013. Едно от трансферните открития на Димитър Димитров - Херо, който по това време бе изградил доста силен тим на Черноморец (Бургас). Изигра 25 мача за "акулите", в които отбеляза 4 гола. По същото време в Ботев пък пристигна Хабиб Бамого. Играч със страхотна визитка. Преди това беше играл за Марсилия, Селта, Ница, Монпелие...На "Колежа" обаче не намери себе си и избяга с идването на финансовата криза при пловдивчани.
Източник: Официален сайт на Ботев
ГВАДЕЛУПА (Грегори Гендри, Кевин Малпон)
С оглед на по-нататъшното развитие на футболните им кариери е доста жалко, че изобщо са получили шанс за изява у нас. Грегори Жандре беше привлечен в клуба през лятото на 2012 година по настояване на треньора на отбора Цанко Цветанов. Националът на Гваделупа взе участие в четири срещи на "болярите" в "А" група, но не успя да се разпише в тях. След това бива изгонен от клуба. Кевин Малпон в началото на миналата година подписа с интернационалната дружинка на Верея, но дори не записа и официален двубой. В момента играе за нискоразреден френски тим с красивото име ФК Версай.
ИВАН БОЛАДО (ЕКВАТОРИАЛНА ГВИНЕЯ)
Една от многото трансферни издънки на ЦСКА. В края на февруари 2012 година, нападателят разтрогва договора си с испанския Картахена и на 2 март е представен като играч на "армейците". Изибра да играе с фланелка с №9 на гърба си. Още в първия си мач обаче получава травма и не се появява до края на сезона. През май вече е освободен от клуба. Преди няколко месеца официално сложи край на кариерата си, макар да е само на 30 години.
РЕНДИ СИНГХ (ИНДИЯ)
През февруари, 2015 година, ЦСКА изненадващо привлече под наем популярния в Индия футболист Ренди Сингх. Въпросният, който тогава е на 35 година, пристигна от Керала Бластърс, а в идването му на "Армията" се търсеше рекламен трик за добиване на популярност в многолюдната държава. Планът на тогавашните управници обаче не сработи, а Сингх така и не изигра мач за "червените".
Източник: Официален сайт на ЦСКА
ОСАМА РАШИД (ИРАК)
През лятото на 2016 година медиите се забавлявахме с трансферната новина "Осама от Ирак подписа с Локо (Пд)". "Смърфовете" се превърнаха в новатори, тъй като това беше първия играч от размирната държава в нашия шампионат. В него имаше доста футболни качества, но изигра само 8 мача за пловдивчани. Все пак не остана капо и реализира едно попадение. Оттам насетне кариерата му продължи в Португалия, където и до днес играе за Санта Клара.
ДЖОРДЖ УЕА -младши (ЛИБЕРИЯ)
Калиакра бе за малко във футболния ни елит, но остана в историята с привличането на Джордж Уеа - младши. Преди това той се пробва и в Светкавица, но обстановката в Търговище не му се понрави. Синът на великия либерийски нападател даде повече интервюта, отколкото да докосне топката...
Източник: Официален сайт на Калиакра
КЕВИН БРУ (МАВРИЦИЙ)
Един от трансферните кошмари на Левски. Футболистът от Мавриций дойде със сериозна визитка и всички очакваха, че ще се превърне в основен играч. Въпросният обаче стартира ужасяващо кариерата си на "Герена" като бе част от срама срещу Иртиш (Павлодар). След това влезе и в конфликт с феновете, което предначерта и съдбата му в столичния гранд. Изненадващо обаче, Бру имаше прогрес в изявите си след Левски, като изигра редица силни мачове за английския Ипсуич.
Източник: LAP.bg
КОЛИН БРОКС (МОНСЕРАТ)
Ексцентричен вратар, който изигра няколко мача за Монтана през 2017 година. Тогава клубът бе предприел странната стратегия да залага изцяло на чуждестранни футболисти. Стражът от Монсерат имаше и няколко хубави мига на "Огоста", но се сля с цялата сивота и посредственост, която лъхаше от отбора през този период.
ВИКТОР ХЕЛУ (НАМИБИЯ)
Намибиецът Виктор Хелу изненадващо за всички опита късмета си в Локо (София). Екзотиката от присъствието му в кв. "Надежда" беше сериозна, но въпросният нямаше нужните футболни качества, чрез които да се докаже при "червено-черните".
ХОСЕ ГАРСЕС (ПАНАМА)
В ЦСКА се подвизаваше колорит от Панама с име Хосе Гарсес, който се снима при представянето му като нов играч на "Армията" с два пистолета пред гърдите. Често размотаваше тогавашното ръководство, по всевъзможни причини. Култовият "Ел Пистолеро" неизменно бе част от интериора в дискотеките из Студентски град, дори и с патериците скоро след операцията на скъсаните му връзки....
С "червените" той спечели шампионската титла на България през 2008 г., като за 14 мача в "А" група вкара 3 гола
След престоя си в ЦСКА, влезе в затвора! Той бе осъден, след като простреля опонент при свада..
ХЕАН ДЕСА (ПЕРУ)
Още една "луда глава", от която обаче си изпатиха левскарите. Дойде на "Герена" през 2016 година и определено имаше качества. За жалост обаче бе изключително своенравен. Правеше каквото си иска. Не зачиташе треньора или тактическите му указания. Да не говорим и за дисциплината. Отделно на това имаше проблеми с властта в родината си, тъй като беше обвиняван, че е пребивал бременната си приятелка. Така в един хубав ден Деса избяга от Левски и повече никой не чу за него. Логично "сините" го дадоха на ФИФА, заради което крилото беше наказан дълго време да не играе футбол. Към момента опитва да възроди кариерата си в гранда Алианса (Лима).
Източник: Официален сайт на Левски
ХЮСЕИН СЮЛЕЙМАНИ (САУДИТСКА АРАБИЯ)
Хюсеин Омар Абдулгани Сюлеймани пристигна изненадващо след началото на сезона във Верея през есентта на 2017-а. Той бе на 40 години и все още е сред футболистите с най-много мачове в историята на националния отбор на Саудитска Арабия. Левият бек успя да си спечели с времето титулярно място във Верея и се представи на ниво. Покрай неговото име се завъртяха няколко слуха - че е част от кралското семейство на Саудитска Арабия, както и че е извадил 150 000 евро, с които е платил част от забавените заплати във Верея по това време. В момента, дори на 43, той все още е активен футболист, като играе за родния си Ал Ахли (Джеда).
Източник: Официален сайт на Верея
БРЕНТ РАХИМ (ТРИНДИДАД И ТОБАГО)
Рахим започва да играе професионално в отбора на Кънектикът Хъскис, САЩ. През 2001 г. е поставен в супер драфта на Мейджър Сокър Лигата и е пред трансфер в ЛА Галакси, но отказва офертата и подписва с тима от родината си Джо Пъблик. През 2001 година е трансфериран в Левски. Със "синия" екип Брент Рахим записва 14 мача и печели титлата на България за сезон 2001/02. През лятото на 2002 година сензационно е даден под наем в английския Уест Хем, но не записва нито един двубой. Оттам насетне кариерата му тръгва надолу.
АЗРАК МАХАМАД (ЧАД)
Сърцат опорен халф, който леко се открои над останалите, докато играеше в Етър през кампания 2012/13. След това последа негов трансфер и в Локомотив (София), където се превърна в титуляр и изигра над 30 мача за "железничарите". По едно време дори се заговори, че интерес към национала на Чад проявява и ЦСКА.
ЮЖНА КОРЕЯ (Лий Хюинг Санг, Хоя Ким)
Съдбата на южнокорейските футболисти у нас е неразривно свързана със Спартак (Варна). Първият представител на азиатската държава в първенството ни е през 2008 година, когато Лий Санг играе няколко мача за "соколите". Хоя Ким пък изненадващо бе привлечен от Славия през пролетта на 2019-а година. Не се доказа на "Овча Купел" и пое към Спартак, но след като разбра, че няма да бъде титуляр, си тръгна обиден от клуба.
Akademik
на 23.04.2020 в 18:36:53 #101948-2016 9ти Септември 2016та ЛЕВСКИ-ЛЕВСКИ-ЛЕВСКИ-ЛЕВСКИ
han-kamerun
на 23.04.2020 в 18:18:50 #9Феновете на софиянските несретни грандета си припомнят усмивки от старите ленти. Това само им остана.
han-kamerun
на 23.04.2020 в 18:16:27 #8синио моМиче, мн си проста!
kanchu
на 23.04.2020 в 17:25:21 #7Аз лично ме мразя говедата, защото са толкова жалки че няма начин да не ги съжаляваш. Обаче с фантазиите, които разиграват в опит да смекчат болката и унижението си, подуенци будят също насмешка и недоумение....
kanchu
на 23.04.2020 в 17:15:34 #6А пък в ЦСКА играха двама Мишел Платини, които бяха с класи над оригинала. Единия дори стигна до богатия клуб от Разград...
krasimir-ivanov-OGroEhM5
на 23.04.2020 в 16:46:45 #5Момче това което си написал е с обратен знак Едни други излезнаха с надпис на гърдите”Рогите мразят ЦСКА” Това да излезеш да вдигаш титла с надпис на гърдите,името на най-големия си съперник,е най-голямата реклама за един отбор
han-kamerun
на 23.04.2020 в 14:49:16 #4Японецът от слабия си беше добър футболист. Той не беше екзотика. Да не забравяме, че на последното СП Япония до 69. мин. водеше с 2:0 и с единия крак беше на четвъртфинал.
Akademik
на 23.04.2020 в 14:38:46 #3Лупи и Митал първооснователите на цска—София(София)—ЛИТЕКС(Ловеч)
han-kamerun
на 23.04.2020 в 14:31:53 #2Тая статия направо изби рибата. Скъсах се от смях! Особено това, че Ел Пистолеро ходел по дискотеките в Студентски град с патерици директно ме свали от коня.
Lucho0046
на 23.04.2020 в 14:22:27 #1Майко :Д Интересна статия поне за мен :Д