Няколко часа след тежкото поражение на Лестър с 1:4 от Манчестър Юнайтед, българският вариант на „лисиците“ също трябваше да се примири със загубата. Дунав (Русе) инкасира първо поражение във футболния ни елит, след като допусна пълен обрат при домакинството си на Ботев (Пд) – 1:2.

„Канарите“ продължиха възхода си под ръководството на Николай Киров – Белия, записвайки трети пореден успех във всички турнири.

Подобно на предишните, отново в центъра на събитията бяха двете бразилски попълнения на „канарчетата“ – Фелипе Бризола и Жоао Пауло. Латиноамериканците бяха точни за днешния успех, изкачил популярния пловдивски клуб до шестото място в Първа лига.

Дунав (Русе) – Ботев (Пловдив) 1:2 (Развой на срещата по минути)

„Драконите“ с първа загуба за сезона

Въпреки, че откри резултата чрез Огнянов още в 11-ата минута, Дунав не успя да се справи с множеството си грешки в отбрана.  „Драконите“ можеха да имат и различна съдба в този двубой, ако Юлиян Ненов не бе ударил гредата в  53-ата минута.

Така единственият непобеден отбор към днешна дата в шампионата са лидерите от Левски.

Двубоят започна оптимистично. Още в 8-ата минута Мартин Луков демонстрира, че следи отлично игровата ситуация, пресичайки извеждащо подаване към Тодор Неделев.

Домакините трябваше да потърпят едва 11 минути, за да поведат в резултата. Това стана не и без любезното съдействие на съперников бранител. Крум Стоянов отигра левашки една наглед лека топка, която моментално му бе открадната от Ненов. Крилото демонстрира убийствен поглед, пускайки към връхлитащия непокрит Огнянов. За бившия играч на Левски пък не остана нищо друго освен да я вкара в опразнената врата!

Белия: Връщаме се към традициите на Ботев

„Можеше да отбележим и още попадения“

Развълнувана от събитията на „Лудогорец арена“, публиката на домакините вече пееше песни с рефрен: „Але, але, шампиони сме!“

Гостите от Пловдив бързо се съвзеха от шока на ранното попадение и заслужено изравниха в 27-ата минута. Бразилецът Филипе Бризола сложи край на феноменалната серия от "сухи мрежи" на Мартин Луков. Техничарят получи отлично подаване от Серкан Юсеин и между двама бранители на Дунав прати коженото кълбо в горния ляв ъгъл на "драконите".

Устремът в играта на Ботев можеше да доведе и до пълния обрат в срещата.В 30-ата минута Серкан Юсеин се оказа непокрит на границата на наказателното поле и отправи зрелищен изстрел от воле. Мартин Луков бе на мястото и и улови. Лошото за него дойде секунди след това, тъй като хвърлилият се за добавка Бризола буквално влезе с бутоните в неговото лице. Заради действията си латиноамериканецът бе наказан и с жълт картон.

Пробойните в отбраната на Дунав обаче не спираха да отварят добри възможности пред нападението на Ботев. В 36-ата минута Жоао Пауло нахлу мощно в наказателното поле на "драконите" и отправи диагонален изстрел, преминал на сантиметри от гредата на съперника. Претенции към своя сънародник тук имаше голмайсторът Бризола, който настояваше да получи топката. Спорът прерасна в няколко цветущи псувни.

Великов: Изиграхме най-слабия си мач

„Има време до мача с Левски“

До почивката късметът спаси още един път Дунав от второ попадение в своята врата. Иван Стоянов се измъкна зад защитата и макар с бранител на гърба си, успя да стреля. Излезлият да го пресрещне вратар Мартин Луков изби, но топката попадна на крака на Фелипе Бризола. Бразилецът излъга защитник и после стреля, но в тялото на противник и шансът беше пропилян.

Подновяването на играта можеше да донесе много радост за домакините. Видимо по-агресивни през втората част, "драконите" можеха да нанесат своя удар в 53-ата минута. Ненов демонстрира отличната си техника и от малък изстрел отправи много силен удар, разтресъл горната греда над безпомощния Георгиев.

Пълният обрат бе факт в 64-ата минута, когато поредната силна атака на Ботев най-после даде резултат. Капитанът Тодор Неделев се справи със съпротивата на съперников бранител и подаде към Жоао Пауло, бразилецът демонстрира изключителна класа и без затруднения прати топката във вратата на Луков.

Увлечени в опитите си за изравняване, дунавци можеха да получат фатален трети удар в 75-ата минута. Страхотният днес Жоао Пауло отново се справи с отбраната на домакините и остана сам срещу Луков. Този път юноша на Левски спечели индивидуалния сблъсък и така остави своя тим в мача.

Бризола: С победите трупаме увереност

„Тези три точки са много важни“

До края домакините имаха няколко претенции за дузпа, като нито една от тях не бе уважена от рефера Георги Давидов.

В следващия кръг на Дунав предстои едно дългоочаквано гостуване на Левски. Ботев пък ще трябва да се справя с другия столичен гранд – ЦСКА-София.