Отборът на Ботев (Пловдив) продължава с отличното си представяне в Първа лига. Тази вечер селекцията на Николай Киров постигна важен успех при гостуването си на Пирин (Благоевград) с 2:1. Триумфът е още по-сладък, след като стана факт чрез достигането на пълен обрат.

Двубоят не започна по-възможно най-добрия начин за "канарите", които след само 6 минути вече изоставаха с 0:1, когато бяха наказани от своя бивш футболист Станислав Костов. До почивката носителят на Купата на България се върна в мача след гол на своя капитан - Тодор Неделев.

Всичко в битката се реши 18 минути преди края, когато "златната резерва" - Стивън Петков дари своите с безценни три точки, реализирайки с глава.

Пирин - Ботев 1:2 (Развой на срещата по минути)

Стивън Петков отново герой за "канарите"

Победата доближи Ботев на само пункт от третия Левски, докато пиринските "орлета" продължават да бъдат на дъното с едва два успеха от началото на шампионата.

Агресивният стил на Ботев моментално си пролича и на терена в Благоевград. "Канарите" организираха първата си по-интересна атака в 4-ата минута, когато "бразилска" комбинация между Бризола и Виана изведе последния зад гърба на отбраната. Благой Макенджиев обаче внимаваше и моментално пресече подаването към звездата с №9.

Снимка 320433

Домакините обаче не се уплашиха от първоначалните набези на своя опонент. Малко по-късно, селекцията на Милен Радуканов вече ликуваше с попадение. В 6-ата минута Аймен Суда центрира по перфектен начин от фаул. Топката свари неподготвена отбраната на Ботев и за Станислав Костов не остана нищо друго, освен да засече в мрежата на безпомощния Чворович.

21 минути след началото на този двубой, гостите от Пловдив сякаш заслужено стигнаха до изравнителното попадение. "Канарите" матираха своя съперник след заучено положение пред наказателното поле на Пирин. Ндонгала сюрпризира всички, след като вместо да центрира, пусна хитро покрай стената за Тодор Неделев. Голямата звезда на Ботев пък моментално се възползва от добрата си позиция и с диагонален удар възстанови паритета - 1:1!

Ботев продължи да бъде по-идейният тим на терена и в 29-ата минута можеше да сътвори и пълния обрат. Капитанът на гостите Лъчезар Балтанов отправи много коварен изстрел, който обаче бе спасен с вещина от стража на Пирин.

Снимка 320431

Въпреки двата гола до 30-ата минута, случващото се на терена сякаш не беше най-важното за пиринските фенове. Част от тях влязоха в конфронтация с полицията, след като органите на реда махнаха плакатите им, призоваващи за оставка кмета на Благоевград - Атанас Камбитов.

Първата интересна ситуация след почивката бе за играчите на Ботев. Гостите организираха отлична атака през центъра в 56-ата минута. Серия от бързи подавания стигна до Дуде Ндонгала, който след елегантно завъртане отправи точен изстрел. На Благой Макенджиев обаче му се наложи да прави двойно спасяване, за да отърве своите от най-лошото.

Макар и с много трудности, селекцията на Николай Киров продължаваше да създава положения пред вратата на съперника. Тодор Неделев центрира от фаул, след което Радослав Терзиев надскочи персоналния си пазач и стреля с глава. Ударът му обаче нямаше необходимата точност.

Снимка 320432

Култовата 69-а минута се оказа решаваща за развоя на мача. В игра се появи "златната резерва" на Ботев - Стивън Петков, който само 180 секунди по-късно, отбеляза така важния втори гол за своя тим. Нападателят се бе позиционирал по отличен начин в полето на Пирин и след центриране на Данчо Минев, юношата на Левски вкара с глава между краката на Макенджиев! При повторенията обаче ясно се видя, че Стивън е в положение на засада.

Снимка 320430

Инкасираното попадение сякаш пречупи домакините, които бяха близо до това да губят с 1:3 в 78-ата минута. Стивън Петков свали по отличен начин за Тодор Неделев, който от няколко метра обаче не успя да реши всичко. Заслугата за това основно беше на чудесния днес Макенджиев.

Въпреки всичко казано до този момент, Пирин можеше да стигне до изравнително попадение. Иван Чворович не се намеси достатъчно добре, давайки шанс на Аймен Суда да го прехвърли от доста сериозна дистанция. За щастие на сърбина обаче, ударът на пиринската звезда не намери очертанията на неговата врата.

Голямата драма можеше да настъпи в 91-ата минута. Играещият тази вечер като крило Ради Кирилов беше на сантиметри от това да донесе точката за "орлетата". Националът на България се възползва от грубо неразбирателство между Чворович и Данчо Минев. В решителният момент обаче коженото кълбо попадна на по-слабия му ляв крак и ударът нямаше необходимата точност и сила, за да сътвори така жадуваното 2:2.

Снимка 320429

В следващия кръг на Пирин предстои гостуване на друг от намиращите се на дъното отбори - Септември (София). Ботев пък приема на свой терен Славия.