Пловдивският Ботев днес гостува на Черно море в последния есенен кръг на "А" група. Стадион "Тича" през последните години се оказва доста негостоприемен за "канарчетата", които нямат попадение във вратата на "моряците" от шест години.

Ето още интересни факти от футболните битки между Ботев и Черно море:

* За първи път двата съперника играят във Варна на 27 април 1952 г. Мачът завършва 2:1, като головете са дело на Г. Димитров-Червения и Н. Недев за домакините, а за пловдивчани реализира Хр. Евтимов.
* Най-големите победи на Черно море над Ботев във Варна са две с по 4:0, постигнати на 22 февруари 2003 г. и на 19 август 2006 г.
* Най-резултатните мачове между двата тима във Варна са 2 победи на домакините с 3:2 през 1965 и 2001 г.
* Първото равенство в морската ни столица е регистрирано на 23 ноември 1958 г. - 1:1. Головете отбелязват Л. Костов от дузпа за домакините и Д. Бодуров за канарчетата.
* За първи път Ботев побеждава Черно море във Варна с 1:0 на 2 май 1955 г. с гол на Д. Василев в 27-ата минута.
* Най-изразителният успех на канарчетата във Варна е с 3:0 на 2 април 1994 г.
* Най-резултатни от Черно море в двубоите във Варна са били: 6 гола - стрелец № 1 на моряците Ст. Богомилов, 3 - Р. Рафиев.
* Най-много голове за Ботев е отбелязал легендата на клуба Д. Дерменджиев-Чико - 8. С 4 е Г. Попов-Тумби.
* Най-често двубоите във Варна са приключвали при следните резултати: 0:0 - 8 пъти, 1:0 - 7 пъти (5 за Черно море и 2 за Ботев), 2:1 - 6 пъти (4 за моряците и 2 за канарчетата), 1:1 - 6 пъти.
* Най-добрата серия на Черно море във Варна е 8 последователни победи над жълто-черните от 2001 до 2009 г.
* В периода 1972 - 1976 г. са регистрирани 4 последователни ремита (3 по 1:1 и веднъж 0:0).
* Резултатността на срещите във Варна е 2.16 гола средно на мач.
* В последните си 6 гостувания на стадион “Тича” канарчетата не са вкарали гол във вратата на Черно море.
* Вече 19 години и половина Ботев е без победа в морската ни столица.
* Равносметката от последните 10 срещи във Варна е 8 победи за домакините, едно равенство и една победа за канарчетата.
* За Черно море са отсъдени 12 дузпи, от които са реализирани 11 и е пропусната една от Ст. Стоянов.
* В полза на Ботев са отсъдени 2 дузпи и те са превърнати в голове от Г. Попов и Д. Дерменджиев.
* Един автогол на Г. Чакъров от Ботев в полза на Черно море.
* Д. Дерменджиев отбелязва гол ј 9000 в А група в 10-ата минута на 1 септември 1968 година при победата на Черно море с 2:1.
* Никола Спасов отбеляза гол ј 1100 за Черно море в А група в 19-ата минута при загубата на моряците с 1:2 на 4 април 1986 г.
* Мартин Христов отбеляза гол ј 1400 за Черно море в А група в 55-ата минута на 19 август 2006 година при победата на варненци с 4:0.
* Георги Илиев отбеляза гол № 1500 за Черно море в групата на майсторите в 88-ата минута на 18 март 2009 година при победата на моряците с 1:0.
* През първите полувремена са отбелязани 50 гола, а през вторите 45 минути са реализирани 41 гола.
* Автор на най-бързия гол е Ат. Пашев от Ботев в 1-ата минута на 4 април 1986 година при победата на канарчетата с 2:1.
* В последната 90-а минута е отбелязан един гол от Ал.Александров-Кривия в полза на Черно море.
* 2 мача са се играли в 23 кръг - 3:0 за Ботев през 1994 година и 2:0 за Черно море през 2008 година.
* През декември двата тима не са играли във Варна за първенство.…