Странно нещо е съдбата. А историята на Олимпийския ни шампион Магомед Рамазанов е много интересна. Преди 7 години, едва на 24, борецът е твърдо решен да спре със спорта и да се изхранва по друг начин. Сега, на 31 години, той стъпи на най-високото стъпало в Париж и се окичи със златния медал. Триумфира в свободния стил и донесе първа титла за България след 28 години пауза, когато това стори легендата Валентин Йорданов. На финала Магомед се справи с именития иранец Хасан Язданичерати, пред много негови сънародници в залата. Те мълчаха след схватката, а малко по-късно слушаха българския химн в чест на Рамазанов. 

Той е роден през 1993 година в Дагестан, в село Октябърское. Бори се за Русия. Втори е на Европейското първенство през 2020 година. Печели и Световната купа с отбора на руснаците. Няма други значителни успехи за родината си. По негово желание иска да се състезава за друга държава и получава разрешение. Първият му избор е съседната ни Румъния. Чака цели 3 години да бъде натурализиран, но напразно. Това така и не се случва. В този период е много зле с финансите. За да се издържа, става рекламно лице на марка спортни уреди. Но това не е достатъчно. Не живее в охолство, точно обратното.

Снимка 678426

Източник: startphoto.bg

Така идва шансът да заживее и да се бори в България. Връзката прави неговият личен треньор Вадим Бияз - бесарабски българин и приятел с Мирослав Колев, който е треньор в клуба "Илия Павлов" от Велико Търново. Това се случва в началото на настоящата година. За толкова малък период Магомед стига от нищото до върха на Олимп. Именно заради Биаз не се отказва още на 24 години. 

Освен добър борец, Рамазанов е и човек с принципи, дълбоко вярващ. Самият той разказа пред ТОПСПОРТ в Париж, че не е атакувал иранеца в контузеното рамо на финала, защото е знаел, че направи ли го, Господ ще го накаже и няма да стане Олимпийски шампион. Иска да се бори честно, заради което в крайна сметка е възнаграден. 

За Игрите в Париж се подготвя в Русия, прави лагери в Дагестан и Осетия. Като част от подготовката си дори изкачва най-високия връх там - Елбрус. Прави го за издръжливост. Той е като бомба на тепиха, която може да избухне във всеки момент. Постоянно е в атака, постоянно като пружина. Както се изразяват в борческите среди - не стъпва на земята! 

Снимка 678280

Източник: startphoto.bg

Докато се състезава, паралелно с това завършва Астраханския университет. Магомед е юрист по образование. Следва право по настояване на покойния си вече баща. Дядо му пък е бил директор на училище в Дагестан 40 години. Излиза от образовано семейство. 

Отново в интервю за нашия сайт, Рамазанов разкри, че ще се бори още 4 години - до следващата Олимпиада, която ще е в Лос Анджелис, САЩ. На 31 години и след като е станал Олимпийски шампион, той иска да спечели всичко - Световна и Европейска титла към златото от Париж, а евентуално да завърши кариерата си на Игрите в Америка. Тогава ще е на 35. 

Огромна е приликата му с Хабиб Нурмагомедов. Той е като двойник на шампиона от UFC. Двамата до момента не се познаваха, но след триумфа му във Франция, Хабиб го покани да пият по кафе. Самият Магомед Рамазанов не се вижда като състезател по ММА някой ден. За него това са боеве за кучета, докато борбата е изкуство. Щом е така, Магомед е художник. Който нарисува най-красивата си картина на тепиха в Париж...