Титла от държавното първенство по борба, класически стил в Сливен спечели Алекса Ерски, победител в тазгодишното издание на тв шоу "Игри на волята". Сърбинът, който се състезава за Ботев-93 (Враца), стигна до полуфиналите без да даде точка, където се наложи над Илия Мустаков с 4:1, а в решителната схватка преодоля Петър Горняшки с 8:0. Срещите на Алекса в зала "Васил Левски" изгледа годеницата му Елица Янкова, бронзова олимпийска медалистка от Рио 2016.

Мими Христова и Тайбе Юсеин си разменят категориите за Държавното в Сливен

При 62-килограмовите ще стартира и Биляна Дудова

Шампион стана и борец №1 у нас за 2022 г. Кирил Милов, който тримфира при 97-килограмовите. На финала европейският шампион и сребърен медалист от световното първенство спечели без борба.

Семьон Новиков тримуфира с титла при дебюта си на държавно първенство. Натурализираният украинец постигна пет победи, като в оспорван финал при 87-килограмовите се наложи над национала Йоан Димитров. От този сезон украинецът с наш паспорт вече има право да се бори за България и на международния тепих. В кариерата си той има и две световни титли при 23-годишните.

Златото от миналата година защити чеченецът с наш паспорт Абу-Муслим Амаев, който бе обявен и за най-техничен състезател. В категория до 63 кг състезателят на ЦСКА записа три категорични победи без да даде точка на съперниците си, а на финала срази с технически туш Кристиян Бахчеванов.

С бронз в дебюта си при мъжете се окичи Гриша Назарян. Най-малкият син на именития Армен Назарян стигна до полуфиналите при 60-килограмовите, където бе спрян от бъдещия шампион Недялко Петров, но след това успя да се пребори за отличието.

Натурализираният у нас египтянин Тарек Абдеслам се върна на тепиха след едногодишна пауза, но на четвъртфиналите получи контузия срещу Росиан Дермански, който след това взе и титлата в категория до 82 кг.

Едмонд Назарян бе избран за "Изгряваща звезда" на световната борба

А при жените бе отличена Амит Елор

Шампиони станаха още Стефан Георгиев (55), Иво Илиев (67), Айк Мнацаканян (77), Мариян Маринов (130).

На първенството участва и цяло семейство - Юлиян Георгиев, който е играеш треньор и председател на клуб "Ботев-93" (Враца), неговият син Димитър, който направи дебют при мъжете със 7-о място и съпругата му Ирена Георгиева, която утре ще участва при жените.

Схватките при дамите започват утре в 10:00 часа, а в неделя е надпреварата при мъжете в свободния стил.