Треньорът на националния ни отбор по борба в класическия стил - Сослан Фарниев, даде обширно интервю за ТОПСПОРТ. Той гостува в нашето студио.
Предлагаме част от разговора ни с него и като текст, след като вече публикувахме видеото.
"Това във Враца не беше бойкот, а провокация. Имаше жребий. С оглед плачевната ситуация, в която се намира класическата борба в България, исках да бъде дирижиран в Олимпийските категории. По време на предишното първенство на България, когато бях треньор на Семен Новиков, при цялото ми уважение, хора, които са треньори, на по 40 години и повече, се явяват на тези първенства и заемат призови места. Уважавам желанието им за изява, но моята задача е да направя млад и добър отбор за Олимпиадата в САЩ. Давам конкретен пример - един човек работи като охрана, като шофьор... Той тренира по три дни седмично и всяка година е медалист на първенството на България. Той не е професионален спортист. Не ходи на лагери, не е активен състезател. Исках на първенството да има две групи - млади борци и ветерани, по-опитни. Те да са в отделни потоци. Неолимпийските категории не ме интересуваха. Там жребият беше свободен", коментира Фарниев случилото се във Враца миналата събота.
"Този жребий се проведе още предишната вечер, а не в последния момент. Лъжа е, че е било в деня на турнира. Другото нещо - не може младите да се изправят срещу опитните. Има реална опасност да получат сериозни контузии и да приключат със спорта. Това ли искаме? По правилата на Световната федерация, не може на такова състезание да пускаш борци под 18 години. Бях изненадан, че въобще виждам такива момчета във Враца. Пускат да се борят деца. Това е опасно! Жал ми е за тези деца. Могат да получат тежка контузия и да свършат със спорта. Аз имам задачи от ММС, от Федерацията по борба. Другите какви цели преследват, не знам. Разбирам, че всеки преследва лични интересни, но моите цели са на национално ниво. Направих 4 специални лагера, давам шанс на млади българи. Назначен съм да тренирам мъже, но тренирам и млади момчета, юноши. Взимам ги доброволно и работя с тях", добави той.
"Наистина имаше хора, които се нуждаят да им подарят мозък. Но ми е приятно, че има такъв голям интерес към моя профил в Инстаграм. Каквото и да пишат за мен по някои медии, важното е да продължавам напред и да преследвам целите си. Алан Дзабиев ми бил син... Лъжа! Той си има родители. Казват, че държа вратите затворени за българи и това е пълна глупост. Не чета глупостите за мен, не ми е интересно. Но, щом говорят за теб, добро или лошо, това е добре. Значи вървиш в правилен път. Не се притеснявам, че ще събират подписка да не съм национален селекционер. И без да съм такъв, аз пак ще тренирам момчета като Новиков, Милов, Назарян и останалите. Който и да ме смени, неговите момчета ще трябва да се борят с моите момчета. И да видим кой е по-добър. Нямам амбиция да съм национален селекционер на всяка цена. В Русия имах 14 момчета, призьори на големи първенства. Аз искам моите момчета да постигат успехи. Няма Левски и ЦСКА, няма българи и чужденци, това е националният отбор! Ние сме едно семейство. Да правят петиции. Щом си добър, ще бъдаш в националния отбор. Който се бори за флага, за герба, за знамето на България, той е българин", коментира младият специалист.
"Казвате, че след Олимпийската титла на Семен са ни викали по медиите и всички са ни посрещали като герои, а сега правят това с мен. Да, така е. Има една поговорка - "Направи добро и го хвърли в морето". Много от треньорите във Враца идваха да ми стиснат ръката и да ми се извинят, че те не са виновни за случващото се. Това във Враца беше цирк! Седя и гледам отстрани този цирк... Най-страшното е, че млади и талантливи момчета ми пишат да тренират при мен. Но аз да се обадя на Федерацията и тя да каже на клубовете им да не пострадат самите момчета, че тренират при мен. Представете си за какво говоря! Няколко момчета от клуба, основен носител на атаката към мен, се обадиха на масажиста ни, защото се страхуват да говорят директно с мен. Толкова са наплашени момчетата... За да не им спрат заплатата от клуба и да не ги уволнят. От това губят и самите момчета, и самият спорт. Какво печелят тези, които организират атаките срещу мен, не ме интересува. С моите помощници никого не сме спирали. Никого не сме изгонили", откровен е руснакът.
"Този, който лежи на дивана, пише обиди във "Фейсбук" и нищо не прави, той ли е българин? Този, който печели медали и се труди, не е, защото не е роден тук, така ли? Защо е това разделение? Не само в борбата, във всички сфери. Тези хора работят за България и помагат на българското общество. Аз работя с достойни хора! На българите не им давали шанс... Две години следя всички първенства - национални и международни. От U15 до мъже. Какви са фактите? 10 категории при U15, 10 българи - 1 спечелен медал, от Альоша Илиев. Това е възраст, дето не трябва много голям план и тактика, там се вижда работата на треньора с децата. Отиваме при U18 - 10 категории, 10 българи, никакви чужденци - 1 медал, на Радостин Василев от ЦСКА. Станаха 20 човека и два медала. Отиваме в U20 - 10 категории, 9 българи и Алан Дзабиев, който... спечели медал. Адекватните хора питам, къде не се дава шанс на талантливите български момчета? От 29 българи, два медала! Какво се случи във Враца - трябваше да се трупат точки заради средства от Федерацията ли? Това ли беше големият проблем? Как ще ми казват други треньори, че аз съм толерирал чужденци?! А какво постигат тези треньори, който подготвят въпросните 29 българи? Това са мръсни приказки - кой е наш, кой не е българин. Целта е да се върви напред и да се постигат резултати. Да дойдат момчетата, да работят с Новиков, с Милов, с Назарян, да растат покрай тях и да създават конкуренция. Тази "чужденци" са отлично подготвени спортисти. И да се махнат чужденците, нещата няма да се оправят. За мен няма националности, а добър или слаб спортист, добър или лош човек. Да не казвам други думи, че сме в ефир... България има огромни традиции в борбата. Главен конкурент на СССР беше именно България в този спорт. Къде се дяна всичко това? Какво стана?", завърши той.