В очаквания с най-голям интерес четвъртфинал на Световното първенство по хокей на лед в Чехия Русия победи Швеция с 5:3.

Руснаците започнаха с феноменален натиск, какъвто шведите не изпитваха дори в мача им с Канада. Първата третина донесе два гола за световните шампиони чрез Мозякин и Широков. Веднага след подновяването на играта Малкин направи преднината им още по убедителна - 3:0.

Мачът обече все още не беше завършил. Шведите се вдигнаха на щурм и чрез Клинберг, Ландер и Ериксон успяха да изравнят резултата. Изравнителното попадение дойде само 5 минути преди края на редовното време.

Но радостта на шведите беше кратка. Още в следващата атака Малкин отбеляза втория си гол и изведе отново руснаците напред. В края на мача треньорът на шведския отбор извади вратаря, за да търси изравняване на резултата, но Тарасенко отбеляза петия гол на празна врата и класира Русия на полуфинала.

В друг изключително интересен мач домакинът Чехия измъкна изключително трудна победа над Финландия също с 5:3. Двубоят беше изпъстрен с много напрежение и обрати. Чехия откри резултата чрез Коварж. Но финландците успяха да направят пълен обрат с попадения на Руту и Йокинен в началото на втората част. Яромир Ягр изравни в 34-ата минута, а само две по-късно отново Коварж изведе своите напред. В  третата третина Барков донесе ново равенство за финландците. Но тогава дойде времето на Яромир Ягр. Само 4 минути преди края, когато вече се очакваше продължението, той реализира втората си шайба. Крайният резултат оформи Соботка в последната минута след като вкара на празна врата.

По-рано през деня фаворитите Канада и САЩ се класираха за полуфиналите. Канадците разгромиха Беларус с 9:0 /4:0, 2:0, 3:0/ и за първи път от 2009 г. се класираха за тази фаза. Те доминираха в мача /50 удара срещу 24/, а най-добър бе безспорно Тайлър Сукин, отбелязал три гола във вратата на Беларус. Останалите голмайстори за Канада бяха Райън О'Рейли - 2 гола, Тайлър Енис, Джейсън Спеца и Брент Бърнс.

В първия четвъртфинален мач, игран в Острава, отборът на САЩ победи Швейцария без особени проблеми с 3:1 /0:1,2:0 и 1:0/. Макар че допуснаха швейцарците да открият в първата третина чрез Роман Йози, американците бързо наложиха хегемонията си и чрез Бен Смит, Чарли Койл и Джек Гардинър  изковаха победата.

На полуфиналите ще се изправят Канада срещу Чехия и САЩ срещу Русия. Мачовете са в събота.