Българските състезатели по шейни на олимпийските игри във Ванкувър Петър Илиев и Иван Папукчиев са доволни от представянето си в Канада. Те завършиха съответно 35-ти и 37-ми в надпреварата по спускане с едноместни шейни. Двамата обаче са обидени и разочаровани на българските медии, които не са оценили представянето им.

"Според възможностите и шейните ни това, което направихме е доста добър резултат. Можехме и повече, но бяхме единствените състезатели с толкова лоши шейни. Все пак има държави, които дори не успяха да покрият квоти за Олимпиадата", каза Папукчиев.

"От 6 години съм в мъжкия отбор и знам, че всяка писта е опасна. За мен улея в Торино е най-трудният. Във Ванкувър обаче пистата е с 10 км в час по-бърза от тази в Торино и въобще с 20 км в час по-бърза от всички останали трасета", добави Петър Илиев.

Двамата обявиха, че представянето им не е повлияно от трагедията с грузинеца Нодар Кумариташвили, който почина по време на тренировка. Илиев все още не е решил твърдо дали ще сложи край на кариерата си.

"Все още не мога окончателно да кажа дали се отказвам, но дори и това да стане ще остана в спорта", заяви той. Старши треньорът на националния отбор и генерален секретар на федерацията Георги Вергов каза, че е доволен от представянето на двамата състезатели.

"Представянето на нашите състезатели е добро, съвсем нормално. Нашите са абсолютни аматьори. От общо 38 състезатели само нашите и още двама не са професионалисти. Нашите средства са ограничени, не сме в параграф олимпийска подготовка, не ни стигнаха средства за лагер в Лилехамер, участие в Световна купа и при всичките тези условия имаме само две падания във Ванкувър."

"Да се пишат мръсотии по наш адрес е явно от хора, които не мислят за спорта. Но ние ще продължим да работим. Имаме една отлична състезателка при жените и шестима младежи, добра двойка шейни и на следващата олимпиада в Сочи ще бъдем с пълен отбор - мъже, жени и двуместни шейни. Във Ванкувър никога не е стояло на нашето внимание дали да участваме или не", каза Вергов.

Бюджета на федерацията за година е 76 хиляди лева, което е крайно недостатъчно. Петър Илиев и Иван Папукчиев не са на заплати, дори не са получили командировъчни за Ванкувър. На въпрос какво ги мотивира да се подготвят Петър Илиев заяви: "Не получавам никакви средства. Всичко се крепи на ентусиазъм и малка помощ от международната федерация. За нас е мечта провеждането на летен лагер, а до миналата година дори не участвахме на Световни купи".

"Аз се мотивирам от това, че когато сме в чужбина хората научават за България, търсят информация, идват и ни подкрепят по състезания. Най-много се гордея да представям страната си в чужбина", добави Иван Папукчиев. Петър Илиев каза, че на лагерите в чужбина носят храна - "чували с картофи, русенско варено и сирене".

Нашите карат с шейни от Латвия, които са от 80-те години, а модерните шейни са ръчна изработка от механици предимно в Германия. Илиев каза, че от руските състезатели е научил, че улея в Сочи ще бъде още по-опасен от този във Ванкувър.