Корея доминира на световното първенство за мъже и жени в София, като спечели 7 от 10 възможни титли. Другите три са за Холандия.
При мъжете азиатците не позволиха на представител на друга нация да вземе злато в петте надпревари - на 500 м, 1000 м, 1500 м, щафетата на 5000 м и в многобоя.
При дамите Лара ван Руйвен измъкна титлата на 500 м, а Сузане Шултинг се наложи на 1000 м и в многобоя. На 1500 м и в щафетата на 3000 м обаче шампион е Корея.
Източник: Велико Балабанов и Виктор Кожухаров
При мъжете най-титулуван е кореецът Хо Жун Лим. Той си тръгва от София с 4 златни медала - на 1000 м, на 1500 м, в щафетата, както и с победата в многобоя. Сънародникът му Дае Хеон Хван е с две титли - на 500 м и в щафетата и с два сребърни медала - на 1000 м и в многобоя.
Източник: Велико Балабанов и Виктор Кожухаров
При жените Мин Жун Чой е първа на 1500 м, в щафетата на 3000 м и втора на 1000 м и в многобоя.
"Отивам в София за златото в многобоя", зарече се Сузане няколко дни преди първенството пред кореспондент на БНР. И в "Арена Армеец" олимпийската шампионка на 1000 м от ПьонгЧанг показа как трябва да се бориш докрай за върха. Защото участието й в София започна с наказание в единия полуфинал на 1500 м. Последва бронз на 500 м, триумф на 1000 м и победа на суперфинала. Но титлите в София можеше да се разпределят по друг начин, ако самата Шултинг не допусна фатална грешка в щафетата. Холандките водеха през цялото време, но в предпоследната обиколка именно Сузане се спъна и падна. Това донесе злато за Корея, сребро за Русия и бронз за Канада.
Източник: Велико Балабанов и Виктор Кожухаров
Шаолин Шандор Лю от Унгария, една от големите звезди, от които се очакваше да е в битките за медалите, си тръгва от София само с едно утешително бронзово отличие - от щафетата на 3000 м. Всъщност унгарците са олимпийски шампиони в дисциплината от ПьонгЧанг, но в "Арена Армеец" бяха без един от победната четворка - Шаоан Лю, брата на Шаолин, който е с три счупени пръста на едната ръка.
Младият български тим се представи достойно пред родна публика, показвайки амбиция и голям резерв за бъдещето. Анна Якимова, Зорница Пенчева, Лилия Джустрова, Димитър Георгиев и Калоян Ангелов дадоха максимума в битките с елита и и за разпределение на местата след 20-о.
Най-добрата ни състезателка Катрин Маноилова пропусна индивидиуалните дисциплини заради контузия на главата, която получи дни преди старта на световното. След престой в болница състоянието й й позволи да се включи единствено в щафетата ни на 3000 м, която завърши трета във финал "Б".
Световното в София премина при чудесна организация, а двете нововъведения в шорттрека показаха, че изпълняват мисията си - да направят скоростния спорт на лед по-сигурен и по-разбираем за публиката.
Източник: Велико Балабанов и Виктор Кожухаров
Системата за сигурност с нови дюшеци удържа на зрелищните падания, а благодарение на повечето гледни точки от камери, решенията за наличието или липсата на нарушения се взимаха прозрачно, бързо и по-справедливо.
Това бе петото домакинство на София на световно първенство по шорттрек - три индивидуални и едно отборно за мъже и жени, и едно за юноши и девойки, но бе първото, което се проведе в съоръжение от най-висока класа, каквото е "Арена Армеец".
Източник: Велико Балабанов и Виктор Кожухаров