На 12 февруари в канадския град Ванкувър стартират ХХІ Зимни олимпийски игри. Преди началото на един от най-големите спортни форуми за годината в Света "Топспорт" продължава своеобразната ретроспекция на "белите" олимпиади и на българското участие в тях досега
Третите зимни олимпийски игри са и първите такива, които се провеждат извън Европа. В битката за домакинство се включват канадския Монреал и пет американски града. Събитието на 1932 г. е поверено американското селище на границата между САЩ и Канада, Лейк Плесид.
Заради необичайно топлото време по време на състезанията обаче организаторите са принудени да пренасят сняг от съседна Канада. Турнирът по фигурно пързаляне пък е спасен, тъй като се провежда на закрито. За първи път в олимпийската история в чест на Игрите е пусната и специална марка.
Интересен факт е, че на нея е изобразен ски-спускач, а такава дисциплина на игрите изобщо няма. Иначе, че въпреки в Съединените щати вче още се чувстват последиците от Голямата депресия, организаторите се справят отлично с подготовката, като на чуждестранните делегации са предоставени отлични условия.
В състезанията, които са от 4 до 15 февруари 1932 г. се включват 252 спортисти (21 жени и 231 мъже), които спорят в 14 дисциплини в 7 вида спорт (бобслей, ски бягане, фигурно пързаляне, хокей на лед, северна комбинация, ски скок и бързо пързаляне с кънки).
Основният проблем е, че сериозното пътуване от Европа до Лейк Плесид спира доста от спортистите. Така традиционно силни в зимните спортове страни пращат мчалки делегации, а голямата част от стартиралите на Игрите са от Съединените щати и Канада.
Американците завършват с най-много отличия на Игрите - 12, като шест от тях са златни, с което нарушават досегашната тотална хегемония на норвежците. Голямата атракция на Игрите обаче е от Норвегия. Феноменалната фигуристка Соня Хени защитава безапелационно олимпийската титла. При двойките отново шампони са Анде-Жули Брюне и Пиер Брюне.
Факти
*Полярният летец Бърд произнася олимпийската клетва по време на церемонията по откриването на Игрите.
*Финландия е представена в Лейк Плесид от само 7 спортисти.
*Заради редуцирания брой спортисти от програмата е изваден скелетона. В програмата са включени обаче два демонстративни спорта" кърлинг и състезания с кучешки впрягове.
*В хокейния турнир участват само четири тима - Канада, САЩ, Германия и Полша. Турнирът в Лейк Плесид е и шесто световно първенство по хокей на лед. Тимовете изиграват по два мача по системата "всеки срещу всеки". Канадците стигат трудно до титлата, като в първия си мач срещу прекия конкурент САЩ побеждават с 2:1, а втората среща завършва без победител.
Германците пък побеждават два пъти Полша и печелят бронзовите отличия. *Състезателят по бобслей Еди Иган успява да стигне до олимпийска титла както в лятна, така и в зимна олимпиада. След като на олимпийските игри в Антверп през 1920 г. Иган стига до титла в бокса, в Лайк Плесид стига до олимпийска титла и с американската четворка по бобслей.
*Американците налагат промяна в правилата за състезанията по кънки бягане, като вместо по време, състезанието е с масов старт. Американците печелят четири титли - по две за Джек Шей и Ървинг Джефри. Дни след олимпиадата отново в Лейк плесид се провежда световното първенство по кънки бягане, но по общоприетите правила. Там титлите са за скандинавците.