Главният мениджър на "Глобал Рескю" Дрю Пачи сподели подробности пред "България Днес" относно особеностите по издирването на Боян Петров. "Глобал Рескю" е най-голямата организация, занимаваща се с подобни акции. Пачи е бивша зелена барета и в продължение на 21 години е служил в специалните части на американската армия.
Г-н Пачи, какви са основните ходове при подготовката на спасителна мисия на височина от 7000 м?
- Първата стъпка е да се установи грубата локация на алпиниста. Операции на подобни височини са рисковани и за хората, и за машините. Затова спасителите трябва да имат добра идея къде да търсят, преди да се започне издирването. Повечето въздушни машини в Тибет са контролирани от правителството. Затова намирането и наемането на човек, който да лети при подобна мисия, може да отнеме повече време от очакваното. След като местоположението на катерача бъде установено, спасителите трябва да разберат в какво състояние е. Може ли да ходи? Може ли да се оправи сам, или няма как да се движи? В съзнание ли е? Колкото в по-лошо състояние е, толкова повече хора са необходими, за да го свалят по земя. При нужда от хеликоптер, ако алпинистът е тежко пострадал, тогава може да е необходим още един човек, който да го качи на борда. Това означава парамедик или друг асистент, който да придружава пилота. При тази ситуация се добавя допълнителна тежест върху летателната машина, а това ограничава времето и височината, която хеликоптерът може да достигне.
Какви са шансовете на Боян Петров да оцелее след пълни седем дни при много силен вятър и изключително ниски температури?
- За съжаление възможностите на човек да оживее при подобни условия за толкова дълъг период от време са крайно ниски. Те стават още по-малки, ако вземем предвид, че Петров е сам, няма допълнителен кислород и е ограничен по отношение на екипировката заради атаката на върха.
Възможно ли е хеликоптер да се качи на височина от 7000 м и какви атмосферни условия са подходящи, за да може пилотът да вдигне машината?
- Най-високото ниво, на което хеликоптер е правел спасителна акция, е 7000 м. Времето тогава беше перфектно, а самата машина беше специално изградена за работа на подобна височина. Трудно е да се каже точно при каква скорост на вятъра би могъл да се осъществи успешен спасителен полет. Всичко зависи от възможностите на пилота и на хеликоптера, както и самия микроклимат на мястото, откъдето ще бъде вдигнат алпинистът. Тук може да има големи вариации в зависимост от терена.
Колко хора участват в подобни спасителни мисии и има ли медицинско лице сред тях?
- Няма точно определен брой спасители. Всеки сценарий е различен. При евакуация по въздух може да има само пилот. Докато при наземно спасяване е възможно да се използват колкото е необходимо хора, за да се достигне до катерача и да бъде свален безопасно долу. "Глобал Рескю" има медицински лица в Непал през целия алпийски сезон.
Какъв е броят на спасителните операции, които вашата компания е извършила в Хималаите?
- В продължение на повече от десетилетие сме извършвали евакуационни мисии в Непал. За 2017-а "Глобал Рескю" направи над 100 акции в Хималаите по време на пролетния сезон, включително няколко дузини на Еверест. Общият брой на успешните операции, които сме извършили, е няколкостотин.
Колко струват подобни спасителни акции?
- Обикновено започват от 5000 долара, но могат да надхвърлят 100 000. Всичко зависи от доста фактори.