Биатлонът е един от най-популярните зимни спортове. На олимпийските игри в Сочи ще бъдат раздадени 11 комплекта медали.
Програма
08.02 | Събота | 16:30 | Мъже 10км Спринт |
09.02 | Неделя | 16:30 | Дами 7.5км Спринт |
10.02 | Понеделник | 17:00 | Мъже 12км Преследване |
11.02 | Вторник | 17:00 | Дами 10км Преследване |
13.02 | Четвъртък | 16:00 | Мъже 20км Индивидуално |
14.02 | Петък | 16:00 | Дами 15км Индивидуално |
16.02 | Неделя | 17:00 | Мъже 15км Масов старт |
17.02 | Понеделник | 17:00 | Дами 12км Масов старт |
19.02 | Сряда | 16:30 | Смесена щафета 4х6км/7.5км |
21.02 | Петък | 16:30 | Дами щафета 4х6км |
22.02 | Събота | 16:30 | Mъже щафета 4х7.5км |
--
Квотите за участие не са поименни. Те са разпределени по държави. Точките са получени от последните 2 световни първенства от индивидуалните дисциплини, спринтовете и щафетите. България зае 14-то място при мъжете, даващо 5 квоти и 22-ро място при дамите, даващо 1 квота. Когато квотите са 5 на старт могат да застанат максимум 4. Действащите олимпийски шампиони получават допълнително право на участие.
Квотите са за индивидуалните стартове и спринтовете. В преследването могат да участват биатлонисти заели до 60-то място в спринта. В масовите стартове ще участват по 30 състезатели, които ще бъдат определени от представянето в Световната купа. В тях задължително ще участват всички медалисти от другите индивидуални стартове на олимпиадата.
11 от 11 | ||||
1. Норвегия | 3 | 1 | 2 | 6 |
2. Беларус | 3 | 0 | 1 | 4 |
3. Франция | 2 | 1 | 1 | 4 |
4. Русия | 1 | 2 | 1 | 4 |
5. Украйна | 1 | 0 | 1 | 2 |
6. Словакия | 1 | 0 | 0 | 1 |
7. Чехия | 0 | 3 | 2 | 5 |
8. Германия | 0 | 2 | 0 | 2 |
9. Австрия | 0 | 1 | 1 | 2 |
10.Швейцария | 0 | 1 | 0 | 1 |
11.Италия | 0 | 0 | 1 | 1 |
11.Словения | 0 | 0 | 1 | 1 |
Класиране от всички състезания:
Мъже 10км Спринт Събота 08.02 16:30
Крайно класиране | Време | изост. | пр. | Н: |
1. Оле Ейнар Бьордален (Нор) | 24:33:5 | 0+1 | 24 | |
2. Доминик Ландертинген (Авт) | 24:34:8 | +1.3с | 0+0 | 15 |
3. Ярослав Соукуп (Чех) | 24:39:2 | +5.7с | 0+0 | 40 |
4. Антон Шипулин (Рус) | 24:39:9 | +6.4s | 0+1 | 48 |
5. Жан-Филип Льо Гелек (Кан) | 24:43.2 | +9.7с | 0+1 | 24 |
6. Мартин Фуркад (Фра) | 24:45:9 | +12.4с | 1+0 | 24 |
7. Симон Едер (Авт) | 24:47:2 | +13.7s | 0+0 | 30 |
8. Ондрей Моравец (Чех) | 24:47:2 | +14.6s | 0+0 | 24 |
9. Емил Хегле-Свендсен (Нор) | 25:02:8 | +29.3s | 0+1 | 29 |
10.Яков Фак (Сло) | 25:06:5 | +33.0s | 0+1 | 72 |
11.Доминик Виндиш (Ита) | 25:07:6 | +34.1s | 1+0 | 37 |
12.Лукас Хофер (Ита) | 25:08:8 | +35.3s | 0+1 | 75 |
Стартирали и финиширали 87. | ||||
49.Красимир Анев (Бъл) | 26:28:0 | +1:54.5 | 3+0 | 49 |
60.Владимир Илиев (Бъл) | 26:55:9 | +2:22.4 | 2+2 | 59 |
70.Михаил Клетчеров (Бъл) | 27:13:6 | +2:40.1 | 1+1 | 12 |
76.Иван Златев (Бъл) | 27:48:5 | +3:15.0 | 1+1 | 85 |
Красимир Анев и Владимир Илиев се класират за преследването.
Дами 7.5км Спринт Събота 09.0216:30
Крайно класиране | Време | изост. | пр. | Н: |
1. Анастасия Кузмина (Свк) | 21:06.8 | 0+0 | 33 | |
2. Олга Вилюхина (Рус) | 21:26.7 | +19.9с | 0+0 | 56 |
3. Вита Семеренко (Укр) | 21:28.5 | +21.7с | 0+0 | 62 |
4. Карин Оберхофер (Ита) | 21:34.7 | +27.9с | 0+0 | 46 |
5. Анаис Бесконд (Фра) | 21:26.7 | +19.9с | 1+0 | 14 |
6. Доротеа Виерер (Ита) | 21:37.4 | +29.9с | 0+0 | 64 |
7. Вероника Новаковска (Пол) | 21:37.6 | +30.8с | 1+0 | 39 |
8. Елиза Гаспарин (Швй) | 21:38.2 | +31.4с | 0+0 | 41 |
9. Дария Домрачова (Блр) | 21:38.6 | +31.8с | 1+0 | 22 |
10.Тора Бергер (Нор) | 21:40.6 | +33.8с | 1+0 | 19 |
11.Еви Захенбахер-Щеле (Гер) | 21:40.8 | +34.0с | 0+1 | 6 |
12.Валя Семеренко (Укр) | 21:44.9 | +38.8с | 0+1 | 43 |
Стартирали 84, финиширали 84. | ||||
61.Десислава Стоянова (Бъл) | 23:48.1 | +2:41.3 | 1+1 | 48 |
Десислава Стоянова за 1 място не можа да се класира за преследването
Мъже преследване 12.5км Понеделник 10.02 17:00
Крайно класиране | Време | изост. | пр. | Н: |
1. Мартен Фуркад (Фра) | 33:48.6 | 0+0+1+0 | 6 | |
2. Ондрей Моравец (Чех) | 34:02.7 | +14.1с | 0+0+0+0 | 8 |
3. Жан-Гийом Беатри (Фра) | 34:12.8 | +24.2с | 0+0+1+0 | 14 |
4. Оле Ейнар Бьордален (Нор) | 34:14.5 | +25.9с | 0+1+1+1 | 1 |
5. Евгени Устюгов (Рус) | 34:25.3 | +36.7с | 0+1+0+0 | 16 |
6. Симон Шемп (Гер) | 34:27.7 | +39.1с | 0+0+0+1 | 15 |
7. Емил Хегле-Свендсен (Нор) | 34:28.8 | +40.2с | 0+1+0+0 | 9 |
8. Симон Едер (Авт) | 34:28.9 | +40.3с | 1+0+0+1 | 7 |
9. Андрейс Ростругуевс (Лат) | 34:36.9 | +48.3с | 0+0+1+0 | 17 |
10.Доминик Ландертинген (Авт) | 34:37.5 | +48.9с | 0+0+1+2 | 2 |
11.Нейтън Смит (Кан) | 34:37.7 | +49.1с | 0+0+1+0 | 13 |
12.Кристоф Шуман (Авт) | 34:43.0 | +54.4с | 0+0+0+0 | 20 |
Дами преследване 10км Вторник 11.02 17:00
Крайно класиране | Време | изост. | пр. | Н: |
1. Дария Домрачова (Блр) | 29:30.7 | 0+0+0+1 | 9 | |
2. Тора Бергер (Нор) | 30:08.3 | +37.6с | 0+0+0+1 | 10 |
3. Тея Грегорин (Сло) | 30:12.7 | +42.6с | 0+0+1+0 | 15 |
4. Габриела Соукалова (Чех) | 30:18.3 | +47.6с | 0+0+0+1 | 29 |
5. Валя Семеренко (Укр) | 30:23.6 | +52.9с | 1+0+0+0 | 12 |
6. Анастасия Кузмина (Свк) | 30:29.1 | +58.4с | 0+1+0+1 | 1 |
7. Олга Вилюхина (Рус) | 30:32.9 | +1:02.2 | 0+1+0+0 | 2 |
8. Карин Оберхофер | 30:37.8 | +1:09.5 | 0+0+1+0 | 4 |
9. Ан Кристин Флатланд (Нор) | 30:40.2 | +1:09.5 | 0+0+0+0 | 24 |
10.Вита Семеренко (Укр) | 30:40.3 | +1:09.6 | 0+1+1+0 | 3 |
11.Олга Зайцева (Рус) | 30:43.0 | +1:12.3 | 0+0+0+0 | 28 |
12.Анаис Бескон (Фра) | 30:43.7 | +1:13.0 | 0+0+1+1 | 5 |
Мъже индивидуално 20км Четвъртък 13.02 16:00
Крайно класиране | Време | изост. | пр. | Н: |
1. Мартен Фуркад (Фра) | 49:13.7 | 0+1+0+0 | 31 | |
2. Ерик Лесер (Гер) | 49:43.9 | +12.2с | 0+0+0+0 | 41 |
3. Евгени Гараничев (Рус) | 50:06.2 | +34.5с | 0+1+0+0 | 1 |
4. Симон Едер (Авт) | 50:09.5 | +37.8с | 0+1+0+0 | 16 |
5. Доминик Ландертинген (Авт) | 50:14.2 | +42.5с | 0+0+0+0 | 19 |
6. Жан Гийом Беатрикс (Фра) | 50:15.5 | +43.8с | 0+0+0+1 | 21 |
7. Емил Хегле-Свендсен (Нор) | 50:30.3 | +58.6с | 0+0+1+0 | 9 |
8. Лоуел Бейло (САЩ) | 50:57.4 | +1:25.7 | 0+1+0+0 | 58 |
9. Серхий Семенов (Укр) | 51:07.9 | +1:36.2 | 1+0+0+0 | 26 |
10.Даниел Бьом (Гер) | 51:09.4 | +1:37.7 | 0+1+0+0 | 60 |
11.Йоханес Тингес Бьо (Нор) | 51:16.5 | +1:44.8 | 0+1+0+0 | 52 |
12.Бьорн Фери (Шве) | 51:18.3 | +1:46.6 | 0+0+1+0 | 38 |
Стартирали 89, финиширали 88. | ||||
36.Красимир Анев (Бъл) | 53:30.3 | +3:58.6 | 0+0+2+0 | 32 |
39.Владимир Илиев (Бъл) | 53:52.6 | +4:20.9 | 2+0+0+1 | 49 |
62.Михаил Клетчеров (Бъл) | 56:41.8 | +7:10.1 | 0+0+1+1 | 70 |
75.Мирослав Кенанов (Бъл) | 58:01.1 | +8:29.4 | 0+0+1+0 | 87 |
Дами индивидуално 15км Петък 14.02 16:00
Крайно класиране | Време | изост. | пр. | Н: |
1. Дария Домрачова (Блр) | 43:19.6 | 0+1+0+0 | 13 | |
2. Селина Гаспарин (Швй) | 44:35.3 | +1:15.7 | 0+0+0+0 | 27 |
3. Надежда Скардино (Блр) | 44:57.8 | +1:38.2 | 0+0+0+0 | 18 |
4. Габриела Соукалова (Чех) | 45:17.1 | +1:57.5 | 0+1+0+1 | 30 |
5. Анаис Бескон (Фра) | 45:34.0 | +2:14.4 | 0+2+0+0 | 45 |
6. Вероника Виткова (Чех) | 45:46.1 | +2:26.4 | 0+0+0+1 | 23 |
7. Юлия Джима (Укр) | 45:49.9 | +2:30.3 | 0+1+0+0 | 62 |
8. Олена Пидхрушна (Укр) | 45:59.5 | +2:39.9 | 0+0+0+1 | 25 |
9. Кайша Макарайнен (Фин) | 46:02.5 | +2:42.9 | 0+1+0+2 | 21 |
10.Кристина Палка (Пол) | 46:27.3 | +3:07.7 | 0+1+0+2 | 57 |
11.Тея Грегорин (Сло) | 46:38.7 | +3:19.1 | 1+0+0+1 | 31 |
12.Моника Хойниш (Пол) | 46:44.3 | +3:24.7 | 1+0+0+1 | 50 |
Стартирали 82, финиширали 78. | ||||
72.Десислава Стоянова (Бъл) | 54:41.1 | +11:21.5 | 1+2+0+3 | 29 |
Дами преследване 12.5км 17:00
Крайно класиране | Време | изост. | пр. | Н: |
1. Дария Домрачова (Блр) | 35:25.6 | 0+0+0+1 | 2 | |
2. Габриела Соукалова (Чех) | 35:45.8 | +20.2с | 0+0+0+1 | 10 |
3. Тирил Екоф (Нор) | 35:52.9 | +27.3с | 0+1+0+0 | 12 |
4. Еви Захенбахер-Щеле (Гер) | 35:53.9 | +28.3с | 0+0+0+0 | 23 |
5. Тея Грегорин (Сло) | 36:05.0 | +39.4с | 0+0+0+0 | 7 |
6. Моника Хойниш (Пол) | 36:20.5 | +54.9с | 0+0+0+0 | 19 |
7. Кайша Маакааарайнен (Фин) | 36:27.1 | +1:01.5 | 0+0+1+1 | 9 |
8. Олена Пидхрушна (Укр) | 36:37.1 | +1:11.5 | 0+0+0+0 | 21 |
9. Вероника Виткова (Чех) | 36:49.3 | +1:23.7 | 0+0+0+0 | 13 |
10.Селина Гаспарин (Швй | 36:54.9 | +1:29.3 | 0+1+1+0 | 5 |
11.Анаис Бескон (Фра) | 36:55.3 | +1:29.7 | 0+0+3+0 | 17 |
12.Сузан Дънкли (САЩ) | 36:57.9 | +1:32.3 | 0+1+1+1 | 25 |
Мъже преследване 15км 12:45
Крайно класиране | Време | изост. | пр. | Н: |
1. Емил Хегле Свендсен (Нор) | 42:29.1 | 0+0+0+0 | 9 | |
2. Мартен Фуркад (Фра) | 42:29.1 | 1+0+0+0 | 2 | |
3. Ондрей Моравец (Чех) | 42:42.9 | +13.8с | 0+1+0+0 | 4 |
4. Яков Фак (Сло) | 42:57.2 | +28.1с | 0+1+1+0 | 25 |
5. Евгений Гараничев (Рус) | 43:25.3 | +56.2с | 0+1+1+1 | 8 |
6. Фредик Линдстрьом (Шве) | 43:30.5 | +1:01.4 | 0+1+0+1 | 18 |
7. Доминик Ландертингер (Авт) | 43:32.8 | +1:03.7 | 1+0+0+1 | 3 |
8. Йоханес Тинген Бьо (Нор) | 43:34.2 | +1:05.1 | 1+0+0+0 | 12 |
9. Брендан Грийн (Кан) | 43:38.3 | +1:09.2 | 1+1+0+0 | 28 |
10.Жан-Филип Льо Гелек (Кан) | 43:41.6 | +1:12.5 | 0+0+0+1 | 22 |
11.Антон Шипулин (Рус) | 43:48.2 | +1:19.1 | 0+1+1+1 | 13 |
12.Бьорн Фери (Шве) | 43:48.3 | +1:19.2 | 1+1+1+0 | 23 |
Смесена щафета 4х6км/7.5км Сряда 19.02
Крайно класиране | Време | изост. | Гр. | Н: |
1. Норвегия | 1:09.17.0 | 0+2 | 2 | |
Тора Бергер, Тирил Екхоф, Оле Ейнар Бьордален, Емил Хегле Свендсен | ||||
2. Чехия | 1:09.49.6 | +32.6с | 0+7 | 1 |
Вероника Виткова, Габриела Соукалова, Ярослав Соукуп, Ондрей Моравец | ||||
3. Италия | 1:10.15.2 | +58.2с | 0+6 | 4 |
Доротеа Виерер, Карин Оберхофер, Доминик Виндиш, Лукас Хофер | ||||
4. Германия | 1:10.58.3 | +1:41.3 | 0+9 | 7 |
5. Русия | 1:11.04.4 | +1:47.4 | 1+8 | 6 |
6. Словакия | 1:11.04.7 | +1:47.7 | 0+10 | 12 |
7. Франция | 1:12.04.3 | +2:47.3 | 1+8 | 5 |
8. Украйна | 1:12.05.2 | +2:48.2 | 1+8 | 3 |
9. Съединени щати | 1:12.20.1 | +3:03.1 | 1+13 | 11 |
10.Австрия | 1:12.34.8 | +3:17.8 | 1+7 | 9 |
11.Беларус | 1:13.11.8 | +3:54.8 | 0+9 | 8 |
12.Канада | 1:13.27.7 | +4:10.7 | 0+8 | 10 |
Дами щафета 4х6км Петък 21.02
Крайно класиране | Време | изост. | Гр. | Н: |
1. Украйна | 1:10:02.5 | 0+5 | 2 | |
Вита Семеренко, Юлия Джима, Валя Семеренко, Олена Пидхрушна | ||||
2. Русия | 1:10:28.9 | +26.4с | 0+4 | 3 |
Яна Романова, Олга Зайцева,Екатерина Шумилова, Олга Вилюхина | ||||
3. Норвегия | 1:10:40.1 | +37.6с | 0+5 | 4 |
Фани Веле-Странд Хорн, Тирил Екхоф, Ан Кристин Аафедт Флатланд, Тора Бергер | ||||
4. Чехия | 1:11:25.7 | +1:23.2 | 0+14 | 10 |
5. Беларус | 1:11:33.4 | +1:30.9 | 1+8 | 6 |
6. Италия | 1:11:43.3 | +1:40.8 | 1+9 | 8 |
7. Съединени щати | 1:12:14.2 | +2:11.7 | 0+13 | 14 |
8. Канада | 1:12:21.5 | +2:19.0 | 2+12 | 7 |
9. Швейцария | 1:12:34.3 | +2:31.8 | 0+9 | 12 |
10.Полша | 1:12:34.4 | +2:31.9 | 4+8 | 11 |
11.Германия | 1:13:44.2 | +3:41.7 | 0+6 | 1 |
12.Казахстан | 1:15:54.7 | +5:52.2 | 0+13 | 13 |
Мъже щафета 4х5.5км Събота 22.02 16:30
Крайно класиране | Време | изост. | Гр. | Н: |
1. Русия | 1:12.15.9 | 0+8 | 4 | |
Дмитрий Малишко, Антон Шипулин, Евгени Устюгов, Алексей Волков | ||||
2. Германия | 1:12.19.4 | +3.6с | 0+2 | 1 |
Даниел Бьом, Ерик Лесер, Арнд Пфейфер, Зимон Шемп | ||||
3. Австрия | 1:12.45.7 | +29.8с | 0+7 | 3 |
Симон Едер, Доминик Ландертингер, Даниел Мезотич, Кристоф Зуман | ||||
4. Норвегия | 1:13.10.3 | +54.4с | 1+5 | 5 |
5. Италия | 1:13.15.5 | +59.6с | 1+8 | 6 |
6. Словения | 1:13.43.1 | +1:27.2 | 0+10 | 12 |
7. Канада | 1:13.46.2 | +1:30.3 | 1+8 | 5 |
8. Франция | 1:13.46.4 | +1:30.5 | 0+7 | 6 |
9. Украйна | 1:14.21.1 | +2:05.2 | 0+7 | 10 |
10.Швеция | 1:14.32.0 | +2:16.1 | 0+5 | 9 |
11.Чехия | 1:15.11.9 | +2:56.0 | 0+5 | 7 |
12.Словакия | 1:16.02.3 | +3:07.9 | 1+9 | 11 |
стартирали 19 | ||||
15.България | 1:17.38.4 | +5:22.5 | 2+8 | 13 |
Михаил Клетчеров, Иван Златев, Владимир Илиев, Красимир Анев |
.